Ege Haberleri

  Ege'nin adresi KSK

  Ulaş SAĞ / İZMİR, (DHA)
  26.07.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Basketbolda antrenörlük kariyerine Karşıyaka'nın altyapısında başlayan, 26 yıl sonra aynı yere dönen Mete Babaoğlu, yeşil-kırmızılı kulübe yıldız oyuncular kazandırmak için sadece İzmir'i değil, tüm Ege'yi kucaklayacaklarını ifade etti.

  PINAR KSK yönetimi, 1986-1987'de şampiyonluk kupası ve Cumhurbaşkanlığı Kupası'nın kazanılmasında büyük payı olan altyapının canlandırılması için kolları sıvarken; Genel Koordinatör olarak dümene geçen Antrenör Mete Babaoğlu yeni yıldızlar yetiştirmek için düğmeye bastı. 2006-07 sezonunda (A) takım koçu olarak ayrıldığı Pınar Karşıyaka'nın, ’’Yuvaya dön, altyapının başına geç’’ çağrısına olumlu yanıt veren Babaoğlu, ’’Ege'de basketbolun adresinin KSK olduğunu herkese kabul ettireceğiz’’ dedi.

  ÇİFTE KUPA KAZANILDI

  Basketbol kariyerinin başlangıç noktasının KSK olduğunu hatırlatan Babaoğlu, ’’Ereğli'de beden eğitimi öğretmenliği yaparken, Karşıyaka'dan 1983'te aldığım teklif üzerine İzmir'e gelip altyapıda işe başladım. Bizim dönemimizde yetişen oyuncuların oluşturduğu Birtan, Cihangir, Suat, Tuğrul, Nihat, Ziya'lı kadro, iki ABD'li takviyesiyle yeşil-kırmızılı kulübe tarihindeki ilk ve tek şampiyonluk kupasını getirdi. Yine yıldız oyuncular yetiştirmek için gerekli ortamı oluşturacağız’’ diye konuştu.

  KSK'NİN YERİ ÇOK FARKLI

  Antrenörlük hayatı boyunca hem (A) takımlar seviyesinde, hem de altyapıda değişimli olarak görev yaptığını hatırlatan Mete Babaoğlu şunları söyledi: ’’Son dokuz yıllık süreçte aralıksız olarak hep (A) takımlarda görev yaptım. Böyle bir sürecin ardından yeniden altyapıya dönmek kimilerine şaşırtıcı gelebilir. Ancak Karşıyaka'nın bu konudaki yeri çok farklı. Altyapıda çalışmak, hele KSK'de bu işi yapmak enerji isteyen bir iş. Hatta (A) takımdan bile zor. Bu duygularla görevi kabul ettim.’’

  MADDİ-MANEVİ GÜÇ LAZIM

  Sürekli yıldız oyuncular yetiştiren yeşil-kırmızılı kulübün son dönemde ivme kaybetmesinin son derece normal olduğunu vurgulayan Babaoğlu şunları söyledi: ’’Altyapı işi hem ekonomik, hem de manevi güç gerektirir. Karşıyaka, aslında sahip olduğu manevi gücü iyi kullanmamış olabilir. Ege'nin en köklü 1.Lig kulübünün oyuncuların gelmek istediği, bünyesine yıldız adaylarını, kapasiteli oyuncuları kolaylıkla alabildiği bir kulüp kimliği taşıması lazım. Biz bunu yeniden ortaya çıkarmalıyız.’’

  ÖNCE TESİSLERE EL ATTI

  Göreve başladığı kısa süre içerisinde tesisleri geliştirmek için projeler ürettiklerini vurgulayan Babaoğlu, ’’Genç oyuncuların kalabileceği bir yatakhanenin de bulunduğu salonla birleşik bir yapı oluşturmak istiyoruz. Örneğin KSK'nin şampiyon kadrosunda da yer alan Nihat Mala gibi bir yeteneği Salihli'de bulmuştuk. Kulüp tarihinde ilk kez genç bir oyuncu için lojman tutmuştuk. Yine aynı mantıkla hareket edip, İzmir'in yanı sıra bütün Ege'yi kucaklayacağız’’ ifadesini kullandı.

  DAHA BARIŞÇI OLACAĞIZ

  En önemli hedeflerinin (A) takıma oyuncu vermek olduğunun altını çizen Babaoğlu, ’’Vitrinimiz olan (A) takımda, Furkan, Gökper, Nehir, Cem gibi genç oyuncucularımız var. İki yıl içinde bu oyuncuların yanına yeni genç isimler çıkarabiliriz. Böylece Karşıyaka (A) takım seviyesinde yine öz kaynaklarıyla ayakta duran bir ekibe dönüşür. Kentimizdeki diğer kulüplerle de daha barışçı, onları kucaklayan bir yapımız olacak. İzmir'deki her yetenekli basketbolcunun adresi, elbette Pınar KSK'dir’’ dedi.

  Sıra genç Mala’da

  PINAR KSK'de altyapının başına geçen Mete Babaoğlu, tesislerde ilginç bir buluşma yaşadı. Tecrübeli antrenör, 15 yaşındayken oyuncusu olan Genel Menajer Nihat Mala'nın oğlu Ege'nin de altyapıda antrenörü oldu. Babaoğlu, Nihat Mala'nın oğlu Ege'nin ve diğer genç KSK'lilerin yetişmesi için ter dökecek olmasını, ’’Güzel bir tesadüf. Yıllar ne kadar çabuk geçiyor’’ diye yorumladı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı