Ege Haberleri

  Egeliler bölündü

  Hürriyet Haber
  30.06.2011 - 23:51 | Son Güncelleme:

  Göztepe ve Akhisar, “Karara saygı duyulmalı” derken, Bucaspor, KSK ve Denizli işin aceleye getirilmesini yanlış buldu. Altay’ın da aralarında bulunduğu beş kulüp itiraz dilekçesi verdi.

  FUTBOL Federasyonu’nun yeni Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’ın koltuğu Mahmut Özgener’den teslim aldığı kongrede Ankaraspor’un genel kurul kararıyla Bank Asya 1. Ligi’ne geri alınması gündeme bomba gibi düşerken, Ege kulüpleri ikiye bölündü. Yeni sezonda Bank Asya 1. Ligi’nde mücadele edecek beş Ege temsilcisinden Göztepe ve Akhisar Bld, “Genel kurul kararına saygı duyulmalı” görüşünü savunurken, Bucaspor, Karşıyaka ve Denizlispor kararın apar topar alınmasının yanlış olduğunu dile getirdi. Geçen sezon 1. Lig’den düşen Altay’ın yanı sıra Buca ve KSK ile 2. Lig’deki Fethiye, 3. Lig’deki Menemen Bld, kongre divanına dilekçe vererek Ankaraspor’un 1. Lig’e alınmasına itiraz etti. Altay camiasında, “Biz 32 maç sahaya çıktık, küme düştük. Ankaraspor tek maç oynamadan ligde kaldı. Bu çifte standarttır” sesleri yükselirken, siyah-beyazlı taraftarların pazartesi günü AK Parti İzmir İl Başkanlığı’na gidecekleri açıklandı. Takım sayısı 19’a çıktığı için 1. Lig’de her hafta bir takım yine dinlenecek. ? Ulaş SAĞ / İZMİR, (DHA)

  Altay karara itiraz etti

  GEÇEN sezon Diyarbakırspor’la birlikte 2. Lig’e düşmenin acısını yaşayan Altay’da Başkan Ahmet Taşpınar, Ankaraspor’un genel kurul kararıyla Bank Asya 1. Ligi’ne alınmasına itiraz etti. Kararın hemen ardından kongre divanına verdikleri dilekçenin takibini sürdüreceklerini belirten Taşpınar, “Hukuk Kurulumuz da konuyu inceliyor. Hukukçular net bir şey söylemeden açıklama yapmak yanlış olur. Ancak geçen sezon             1. Ligi’nden düşen takım olarak söyleyebileceğimiz şeyler var. Biz 32 maç oynayıp küme düştük. Ankaraspor ise tek maç yapmadan ligde kalmış oldu. Bu haksızlık. Üstelik gelirleri de kendilerine garanti edildi. Hem de kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıklar sonucu. Koca bir sezon mücadele eden, varını yoğunu ortaya koyan kulüplerin suçu ne? Ankaraspor geçen sezon ligde olsaydı, futbolun seyri de değişebilirdi. Hakkımızı arayacağız” dedi.

  K. Erciyes’ten Altay’a destek
  BANK Asya 1. Ligi’ndeki takım sayısı Ankaraspor’un eklenmesiyle 19’a yükselirken, Kayseri Erciyes Taraftarlar Derneği yazılı bir açıklama yaparak Altay’ın da lige dahil edilmesini istedi. 1. Lig’in yine topal kalacağını hatırlatan Basın Sözcüsü Mehmet İncialan, “Altay, Mahmut Özgener siyah-beyazlı kulübün eski başkanlarından olmasına rağmen spor dışı hiçbir şeyden medet ummayıp kaderine razı olmuştur. Ankaraspor gibi Altay da 1. Lig’e alınmalı ve yeni sezonda takım sayısı 20’ye çıkarılmalıdır” dedi.

  Saygı duyulmalı

  AKHİSAR Bld Başkanı Hüseyin Eryüksel, Ankaraspor’un yeniden 1. Lig’e alınmasının genel kurul kararı olduğunu hatırlatıp saygı duyulması gerektiğini dile getirdi. Eryüksel, “Oy çokluğuyla bu tablo ortaya çıktı. Disiplin Kurulu kararıyla giden takım, genel kurul kararıyla döndü. Sisteme inanıyorsak, bu karara da saygı duyulmalı. Şimdi rakip sayısı 17’den 18’e çıktı. Ankaraspor güçlü bir kadroo kuracaktır. Biz önlemlerimizi alıp, geçen yılki sıkıntıları yaşamadan ligi bitirmek istiyoruz” diye konuştu.

  Acele edildi

  DENİZLİSPOR Başkanı Hasan Kıbrıslıoğlu, Ankaraspor’un geri dönüşüyle ilgili alınan kararın ve uygulamanın acele olduğunu söyledi. Kıbrıslıoğlu, “Uzlaşma olayı çok güzel. Kulüpler Birliği Başkanı Aziz Yıldırım, TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ve Ankaraspor Onursal Başkanı Melih Gökçek’in kavga ortamından uzaklaşması doğru adım. Ancak karar çok hızlı alındı. Ankaraspor, bir yıl sonra 1. Lig’de yer alacak şekilde düzenleme yapılmalıydı. Hızlı geçişler, ciddi sıkıntılar doğurabiliyor” dedi.

  Paldır küldür

  SÜPER Lig’den Bank Asya 1. Ligi’ne dönen Bucaspor’da Başkan Şeref Üstündağ, Ankaraspor’un paldır küldür lige döndüğünü söyledi. “Ne olduğunu bile anlamadık” diyen Üstündağ, “Konuyla ilgili olumlu görüş bildirmedik. Bu durumun önümüzdeki günlerde sıkıntı yaratacağını düşünerek itiraz dilekçesine Altay, KSK, Menemen ve Fethiye’yle imza attık. Futbol camiasında 10 yıldır yöneticilik yapıyorum. İlk kez böylesini gördüm. Federasyon, bu icraatının içeriğini kamuoyuna açıklamalı” diye  konuştu.

  Kambur kalktı

  BANK Asya 1. Ligi’nde yedi yıl sonra mücadele etmeye hazırlanan Göztepe’de Spor İşleri Sorumlusu İsmail Hakkı Gül, Futbol Federasyonu genel  kurulunun kararına saygı duymak gerektiğini söyledi. Ankaraspor’un yeniden lige dönmesi kararının oylamayla alındığını hatırlatan Gül, “Bu kararın altında başka nedenler aranmamalı. Türk futbolunda kambur olarak nitelendirebileceğimiz bir sorun çözüldü” dedi.

  Etik değil

  KSK, Ankaraspor’un 1. Lig’e alınmasını doğru bulmadı. Başkan Hüseyin Çalışkan, “Süper Lig’den düşmemiş olsaydı, bu şekilde hakları iade edilebilir miydi? İmkansız. FIFA kuralları açık. Farzedelim şampiyon oldular. Yine aynı sorun olacak. Küme düşseler, 2. Lig’deki Bugsaş’la da organik bağları var. Günlük çözüm ürettiler. Şık değil, etik değil. Altay’a yapılan çifte standart da söz konusu. O zaman Altay da lige dönmeli” dedi.


   

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı