Ege Haberleri

  Egeli tekstilciler; Afrika pazarına Fas’tan girecek

  Hürriyet Haber
  21.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kazablanka’da 1600 üyeli Fas Tekstil ve Hazırgiyim Federasyonu ile biraraya gelen 58 Egeli firma temsilcisi, işbirliği imkanlarını araştırdı.

  EGE Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, Afrika’ya ihracatı artırmak için önümüzdeki 10 yıllık süreçte hazırgiyim sektöründe 3 kat büyüme beklenen Fas’a Ekonomi Bakanlığı işbirliğinde “Sektörel Ticaret Heyeti” düzenledi. Ege Bölgesi’nden organizasyona katılan 10 firma, Faslı 58 firma ile ikili iş görüşmeler gerçekleştirdi. Türk tekstil firmaları ile ticareti geliştirmeye büyük önem veren Faslı ithalatçılar, işbirliğinin daha uzun soluklu olması için Türk tekstil sanayicilerini Fas’ta yatırım yapmaya davet etti.

  İplik ve kumaş üreticisi 10 firma ile Kazablanka’ya gittiklerini belirten Birlik Başkanı Sabri Ünlütürk, 10 firmanın birçoğunun organizasyon sayesinde ilk kez Fas pazarı ile tanışma fırsatını yakaladığını, Faslı işadamlarının heyete gösterdiği yoğun ilgiden son derece mutlu olduklarını söyledi.

  Türkiye ile iş ilişkilerini mutlaka geliştirmek istediklerini belirten Kazablanca Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Hasan Berkani, Türk firmalarının tekstil ve hammaddeleri üretimi ve ihracatındaki bilgi birikimini Faslı firmalar ile paylaşarak işbirlikleri oluşturmalarını talep etti. Türkiye ile Fas arasındaki ticari ilişkilerin boyutunun sadece al-sat şeklinde olmamasını istediklerini kaydeden Berkani, “Türk firmalarının kolaylaştırılan yatırım ortamında Fas’ta yatırım yapmalarını ve Faslı firmalar ile ortaklıklar oluşturmalarını bekliyor ve istiyoruz” diye konuştu.

  Avrupa’nın tedarikçisi

  Günümüzde Fas’ın Avrupalı belli başlı hazırgiyim alıcılarının önemli bir tedarikçisi konumuna geldiğine dikkati çeken Ünlütürk, “Fas, iplik kumaş ve benzeri ürünleri hammadde ve ara mamul olarak ithal edip, konfeksiyon ürünü olarak ihraç etmeyi benimseyen bir üretim modelini uyguluyor. Fas, AB ve ABD ile serbest ticaret anlaşmaları ile bu pazarların tedarikçisi olarak konumunu güçlendirdi. Bizler, tekstil ve hammaddeleri üreticileri ve ihracatçıları olarak Fas pazarını bu anlamda işbirliği yapılabilecek bir pazar olarak değerlendiriyoruz. Tekstil ve hammaddeleri üretiminde uzun yıllara dayanan bilgi birikimimiz, teknolojik altyapımız ve üretim kalitemiz ile bizler de önemli bir üretici ve tedarikçiyiz” diye konuştu.

  TÜRKİYE 5. SIRADA

  Fas’ın 2011 yılında 2.83 milyar dolar tekstil ve hammaddeleri ithalatı olduğunu vurgulayan Ünlütürk, şöyle devam etti: “Türkiye’den Fas’a 2011 yılında 173 milyon dolarlık, 2012 yılında ise yüzde 20 artış ile 207 milyon dolarlık tekstil ve hammaddeleri ihracatı yaptık. Türkiye şu anda Fas’ın 5. büyük tedarikçisi konumunda. Türkiye ile Fas arasında 1 Ocak 2006 tarihinde yürürlüğe giren serbest ticaret anlaşmasıyla önemli vergi avantajları sağlandı. Bu sayede Faslı hazırgiyim sanayicileri kaliteli Türk ipliği ve kumaşını avantajlı bir şekilde elde etme şansına sahip oldu. Fas hazırgiyim sanayisi ile Türk tekstil sektörü birbirini bütünleyici bir konuma ulaştı. Önümüzdeki dönemde işbirliğinin artarak devam edeceğine inanıyoruz. Bu süreç, Türk firmalarının
  Fas’ta yatırımlarını da beraberinde getirecektir.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı