Ege Haberleri

  Egekent'te İmam Hatip tepkisi

  Utku BOLULU İZMİR (HA)
  11.09.2012 - 15:40 | Son Güncelleme:

  Menemen Egekent-2'de meslek lisesi olarak yapılan okul binasının İmam Hatip Lisesi ve Anadolu İmam Hatip Lisesi'ne dönüştürülmesine semt sakinleri ve veliler tepki gösterdi.

  Semtlerinde 40 bin nüfus olduğunu, her yıl 600 ilköğretim okulu mezunu verilmesine karşın lise olmadığını belirten veliler, çocuklarıyla birlikte “İmam Hatip değil, Anadolu Lisesi” sloganları attı.
  Egenkent İlköğretim Okulu önünde, Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği (ÖVDER) öncülüğünde toplanan semt sakini, veli ve çocuklardan oluşan 200 kişi yürüyüş yaptı. Ellerinde “Okuluma dokunma, imam hatip değil Anadolu Lisesi istiyoruz” pankartları ile yürüyen topluluk “Gerici eğitime hayır”, “İmam Hatip Lisesi değil, Anadolu Lisesi” sloganları attı. İmam Hatip Lisesi yapılan okula doğru yürüyen toplulukta, güzergahın yokuş olması nedeniyle küçük çocuklar yoruldu.

  Egekentte İmam Hatip tepkisi

  İmam Hatip Lisesi'ne dönüştürülen okulun önüne alkışlarla gelen topluluk adına ÖVDER İzmir Şube Başkanı Orhan Yüce açıklama yaptı. Yüce, Hükümet'in yeni okullar yapmak ve eğitim sistemindeki sorunları çözmek yerine var olan okulları dönüştürerek, çocuklarının yanındaki okulda okuma haklarını ellerinden aldıklarını söyledi. Menemen Egekent-2'de yıllardır yapımı meslek lisesi olarak  yapılan okul binasının birden bire imam hatip Ortaokulu, lise ve Anadolu Lesisi yapıldığını belirten Yüce “Bu dönüşüm kimseye sorulmadan ve mahallelinin talebi olmadan yapıldı. Semtte bir tane bile lise yok. Çocuklarımızı Menemen, Çiğli veya başka ilçeye göndermek zorunda kalıyoruz. Semt halkının çocukları için yapılan bir okul, değiştirilerek taşıma çocuklarla eğitimi açılıyor. Bunu semt sakinleri olarak kabul etmiyoruz” dedi. Yüce, bölgede imam hatip için ayrılmış arsa varken kendi Anadolu liselerinin ellerinden alındığını belirtti. Semt sakinlerinden toplanan imzaların Valilik'e teslim edileceğini ve yanlıştan dönülmesini talep edeceklerini söyledi. Yüce ve veliler daha sonra imzaları Valiliğe teslim etti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı