Ege Haberleri

  Ege’ye sekiz yılda 5 milyarlık yatırım

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  23.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İzmir’deki DSİ 2’nci Bölge Müdürlüğü’nde düzenlediği basın toplantısında 2003-2011 yılları arasında İzmir, Manisa, Aydın, Muğla, Denizli, Uşak, Afyonkarahisar’da yapılan yatırımları anlattı.

  Ege Bölgesi’ndeki 7 ile 8 yılda 5 milyar 357 milyon 260 bin liralık yatırım yapıldığını, bunların devam edeceğini söyleyen Eroğlu, İzmir’e 1.5 milyarlık yatırım planladıklarını, geçen yıl sonuna kadar 1 milyar 113 milyon lirayı bulduklarını belirtti.
  Bakan Eroğlu, sulama yatırımlarıyla verimliliğin katlandığını kaydederek, “Bakırçay ve Kınık’ta sulama yoktu. İlk kez burada modern sulama sistemlerini inşa ettik. 91 bin hektar arazi İzmir’de modern sulamaya geçti. ‘İzmir’e adam ekseniz biter’ diye bir söz var ama sulama olmadan istenilen verimi almak mümkün değil. Sulamayla verimlilik,
  4 ile 14 kat arttı” dedi.
  Organik bal,tıbbi bitki
  Eroğlu, İzmir’in yılda 10 milyon turist sayısına ulaşabilmesi için katkı koyacaklarını vurgulayarak, “Bu çerçevede 10 tabiat parkı ilan ettik. İki yaban hayatı geliştirme sahası ilan ettik” diye konuştu. Bakan Eroğlu, İzmir’de organik bal ve tıbbi aromatik bitkiler yetiştirilip ihraç edilmesi için de işadamlarına çağrıda bulunarak destek vereceklerini bildirdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı