Ege Haberleri

  Ege’de deprem yine gündemde

  Sedat ACAR
  01.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Denizli’de geçtiğimiz günlerde 4.8 şiddetinde meydana gelen deprem korkuya sebep olurken, Ege Bölgesi’nde yeni bir tartışmaya da yol açtı.

  Bahar mevsimi ile birlikte başlayan ve kısa aralıklarla süren deprem ve son fay hareketliliğinin bölgede hangi etkileri gösterebileceğini Denizli Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Özer Tunçtürk ile konuştuk.

  Son depremin mevsim itibari ile anlamı nedir?

  Aslında deprem dediğimiz olay, fay hatlarındaki enerjinin boşalmasıdır. Ama Denizli’nin Honaz İlçesi'ndeki deprem lokal bir harekettir. Şu anda özellikle kentin güney hattındaki faylarda bir hareketlilik bulunuyor. Yani Honaz, Buldan, Güney ve Pamukkale şu anda potansiyel deprem alanları. Buna karşın Babadağ ve Denizli merkezdeki fay hatlarında bir hareketlilik görünmüyor. Ayrıca Çameli ve uzantısı konumundaki Fethiye'deki fay hatları da hareketlilik içinde. Bu hareketlilikler enerji boşalması anlamına geliyor. 4 ve 5 şiddetindeki depremler bir tehlike arz etmiyor. Ege Bölgesi'nde sık sık enerji boşalması meydana geliyor. Bu da bölgenin güvenliği açısından oldukça iyi bir göstergedir.

  Enerji boşalması ne anlama geliyor?

  Yer yüzeyinin altındaki fayların kırılmasına, o katmanlarda depolanan enerji neden oluyor. Ege Bölgesi termal sular açısından zengin bir bölge. Her enerji boşalmasında bölgedeki termal suların arttığı gözlemleniyor. Her enerji boşalması bu suları besliyor. Enerji boşalması kabaca tarif edilirse bir otomobilin hararet yapması gibidir. Faylardaki enerji boşalmaları da böyledir.

  Kimdir? 1960 doğumlu olan Özer Tunçtürk Akdeniz Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği’ni bitirdikten sonra yer bilimi konusunda da lisans eğitimi aldı. Tunçtürk 10 yıldır Denizli Belediyesi’nin bu konudaki çalışmalarını yürütüyor. Evli ve üç çocuk babası olan Özer Tunçtürk, üç yıldır Denizli Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürüyor.

  Depremden nasıl korunabiliriz?

  Halkın, merkezi ve yerel yönetimlerin afete karşı önlemini almış olması gerekiyor. Depremde panik yapılmaması gerekir. Deprem öncesi ev halkı kendilerine bir buluşma noktası belirlemeli. Devlet’te olası depremler için kendisine alan belirlemeli ve o bölgedeki alt yapı çalışmalarını tamamlamalı. Depremler kaçınılmaz olduğuna göre halkımızı bu konuda sürekli bilinçlendirmeliyiz.


  Kokmak için bir sebep yok

  Denizli depremi bölgede hangi illerdeki fayları hareketlendirir?

  Denizli depremini lokal olarak tarif edebiliriz. Denizli’nin kuzey ve güney bölgelerindeki fayların uzunluğu 30 ile 100 kilometre uzunluğundadır. Honaz’daki kırığın uzunluğu ise 30 kilometrelik bir hattı kapsıyor. Bu kırık Gökova, Çameli, Fethiye hattını kapsamıyor. Bu nedenle bölge halkının korkmasına hiç gerek yok.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı