Ege Haberleri

  Ege Bal, Çin'e 80 ton bal sattı

  Hürriyet Haber
  18.02.2015 - 23:52 | Son Güncelleme:

  EGE Bölgesi'nin çam balını 'Ege' markasıyla sevdiren Ege NKM Gıda, dünyanın en büyük bal ihracatçısı Çin'e 80 ton bal satmayı başardı.

  Aliağa Organize Sanayi Bölgesi'nde dünya standartlarında Türkiye'nin en büyük tesisini kuran Ege NKM Gıda, Çin ve Japonya'nın da yer aldığı 38 ülkeye Ege'nin Çam balı ihraç ederek bölgenin adını dünyaya duyuruyor. Ege markasıyla faaliyet gösteren firmalarının temellerini 1996 yılında attıklarını dile getiren Ege NKM Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Kalpaklıoğlu, son 3 yıl içinde bal üretiminde dünyanın bir numarası olan Çin'e en fazla ihracat yapan firma olduklarını söyledi.

  Piyasaya ilk girdiklerinde ambalajsız dökme bal ticareti yaptıklarını, bugüne gelindiğinde ise satışlarının yüzde 90'ını ambalajlı Egebal markasıyla gerçekleştirdiklerini anlatan Kalpaklıoğlu, "AB ülkeleri, Çin ve Japonya'da markamızı tescil ettirdik. Özellikle Çin ve Japonya'dan çam balına büyük bir talep var. Son 3 yıl içinde Çin'e Türkiye'den en fazla ürün ihracatını yapan firma olduk. Ege'nin balının ihracatını yaparak bir anlamda ülkemizin tanıtımına da katkıda bulunuyoruz" dedi.

  HEDEF 30 MİLYON DOLAR
  Çin'in dünyanın en büyük bal ihracatı yapan ülke olduğunu vurgulayan Kalpaklıoğlu, "Yılda 400 bin ton civarında üretimleri var. Çin ve Japonya'daki fuarlara katılarak gerekli bağlantılarımızı kurduk. Ürünlerimizin yüksek kalitesi sayesinde ihraç yapar bir noktaya geldik ve bir anlamda tereciye tere satmaya başladık. Tüm dünya Çin'den bal alırken biz Çin'e bal satıyoruz. Yaklaşık 85 ton ihracatımızla Türkiye'nin lideri olduk. Hedefimiz üretimimizin yüzde 50'sini ihracatını yapabilmek ve 30 milyon dolarlık ihracat rakamlarına ulaşmak" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı