Ege Haberleri

  Efsane döner mi

  Nesrin COŞKUN / İZMİR (DHA)
  14.07.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  2009 ÖSS’de Çağatay Ermiş’in Sayısal-2 puan türünde Türkiye birinciliği ile gururlanıp, aynı puan türünde geçen yıl tüm iller arasında yer aldığı 51’inci sıradan bu yıl 26’ıncılığa sıçrayan İzmir’de bu sonuçlar “Efsane döner mi” umuduna yol açtı.

  İl Milli Eğitim Müdürü Raggp Üye, “doğru yoldayız” dedi. 2003’e kadar Anadolu ve fen liseleri sınavlarında, ÖSS’de zirveden inmeyen İzmir, o tarihten sonra hem bireysel hem kitlesel başarılara hasret kaldı. Aradan çıkan tek tük başarılar kimseyi tatmin ve mutlu etmedi, aksine tepe taklak gidiş kaygıyla izlendi. Alındığı söylenen önlemlere rağmen ÖSS istatistikleri ortaya kötü tablo koydu. ÖSS sayısal puan türünde 2003’te 11’inci sıraya düşen İzmir, 2005’te 15, 2006’da 31, 2007’de 37 ve geçen yıl 51’inci sırada yer aldı. İzmir’de eğitimin patronluğunu Kamil Aydoğan’dan bu tabloyla teslim alan Üye, ilk ÖSS’sinde kabusun tekrarlamamasıyla rahat nefes aldı. Dershaneye gidemeyen öğrencilere kurs ve deneme sınavları olanağı sağladıklarını belirten üye, sonuçları memnuniyetle karşıladığını söyledi. İzmir’in eşit ağırlıklı puanda 46’ncılıktan 24’üncülüğe, sayısalda 51’incilikten 26’ıncılığa, sözelde 43’üncülükten 31’inciliğe yükseldiğine dikkat çeken Üye, orana vurulduğunda sıra atlamada yüzde 100’e yakın başarı elde ettiklerini kaydetti. İzmir’in bireyselde de Türkiye birinciliği kazandığını hatırlatan Üye, “Durum iyi. 3 yıl içerisinde ilk sıraları yakalayacağız” diyerek umutlu konuştu.  Üye baraj puanının 145’e çekilmesiyle İzmirli adayların yüzde 93’ünün başarılı olduğunu sözlerine ekledi.
  SUNİ BAŞARI İDDİASI
  Türk Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkanı Sami Özdemir ise Üye’nin aksine suni başarı yaratıldığını öne sürdü. Özdemir, eğitimdeki kadrolaşmanın başarıyı olumsuz etkilediğini belirterek şunları söyledi: “30 bin civarında öğrenci sıfır puan çekmiş, buna ÖSYM Başkanı net bir açıklama yapamadı.” Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkanı Ali Rıza Özer ise ağırlıklı olarak eğitim yöneticilerinin siyasal islam yanlısı olduğunu öne sürdü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı