Ege Haberleri

  Efsane dekan emekli oldu

  Hürriyet Haber
  14.02.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’de periodontoloji ana bilim dalının kurucularından Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Köksal Baloş, emekli oldu.

  Diş Hekimliği Fakültesi’nde düzenlenen törene TBMM Başkanı Köksal Toptan, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan, Türk Diş Hekimleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Murat Akkaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eski Bakanı Ateş Amiklioğlu’nun yanı sıra Baloş’un mesai arkadaşları ile yakınları katıldı.

  TBMM Başkanı Köksal Toptan, insan hayatında belli yaşları geçip emekli çağına gelmenin önemli bir süreç olduğunu belirterek, "Yaşlanmak için yaşamak gerek. Günümüzde yaşımızla emeklilik yaşı her ne kadar uyuşmuyor olsa da Baloş, emekli olup maaşını alıp pijamalarını giyerek, torunlarını sever diye düşünüyorduk. Fakat bilim dünyasına hizmet etmeye devam edecek. Daha yapacağı çok şey var. Kendisini sevgiyle kucaklıyorum" dedi.

  Bize önce vatanı öğrettiler

  Törende duygulu anlar yaşayan yaşayan Baloş, konuşmasında şunları söyledi:

  "Bize önce vatanı öğrettiler, hiç kavga etmedik. Cumhuriyetin herkese tanıdığı bir fırsat vardır. Bilimin amacı anlama, teknolojininki anladığını üretmek, sanayi ise satmaktır. Akademik mükemmelliyet, akademik hürriyetten daha önemlidir. Biran önce akademik mükemmelliyete gidilmelidir. Adım bu klinik ile ebedileştirildi. Ağlamamaya söz verdim. Araştırmanın namusu kendi namusunuz olsun, tercümeyle değil tecrübeyle öğrenin. Hastaları çok çok sevin. Fakültemi sevdim, mesleğimi sevdim."

  Baloş konuşmasını yaparken torunu Deniz Törüner’i yanına çağırdı. Törüner ise, "Dedemi çok seviyorum, emekli olduğunda daha çok vakit geçirebileceğimiz için çok mutluyum" dedi.

  Baloş’un adı kliniğe verildi

  TBMM Başkanı Toptan, Baloş’a, çini bir tabak hediye etti. Baloş’a, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan ile törene katılan arkadaşları da plaket verdi. Emeklilik töreninin ardından Toptan, diş hekimliği fakültesi bünyesinde Baloş’un adını taşıyan kliniğin açılışını yaptı.

  Türkiye’de periodontoloji ana bilim dalının kurucularından olan Prof. Dr. Köksal Baloş, diş hekimliği camiasında ilk defa doktora yaparak kendisinden sonra gelenlere örnek oldu. Türk diş hekimliğine periodontoloji terimini getirdi. 1977’de periodontoloji kürsüsü başkanlığı yaptı. 1982’de yeni kurulan Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin kurucu dekanlığına atandı. 1995’te Yüksek Öğretim Kurulu Üyeliği’ne seçildi. Sekiz yıl YÖK Üyeliği yaptı. 20 tanesi uluslararası dergilerde olmak üzere 156 bilimsel yayını bulunuyor. Baloş, yurt içi ve yurt dışında 110 kongreye katıldı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı