Ege Haberleri

  Eczacılar ve vergi denetimi

  Hürriyet Haber
  21.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  GEÇTİĞİMİZ Salı, İzmir Eczacılar Odası Başkanı Levent Kamacık bir açıklama yapıyor ve diyor ki; ‘‘Son zamanlarda eczaneler üzerindeki maliye denetimleri yoğunlaştı. Bu olayı protesto için tüm eczanelere devren satılık levhası astık...''

  BEN bu açıklamayı anlamakta güçlük çekerken, Perşembe günü de İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş'tan Kamacık'a destek geliyor. Demirtaş, Kamacık'la yaptıkları ortak açıklamada; eczacıların kamu kuruluşlarından alacaklarını tahsil edemedikleri gibi, yoğun mali denetim altında ezildikleri belirtiliyor.

  DEVLET ve hükümet temsilcilerinden çözüm istenen açıklamanın devamı da özetle şöyle:

  ‘‘Türkiye'de kayda alınmış belli başlı mesleklerden olan ve vergilerini istikrarlı şekilde ödeyen eczacıların toplu incelemeye alınması konusuna acil çözüm bulunmalı.''

  * * *

  BU açıklamalarda, eczacıların kamu kurumlarından alacaklarının bir an önce ödenmesini anlıyorum ve de vakit geçirilmeden ödenmesini canı gönülden istiyor ve destekliyorum.

  ANCAK anlayamadığım şu:

  Eczacılar defterlerini tutuyor, vergilerini ödemeye çalışıyor, ancak defterlerinin denetlenmesini istemiyor. Bu denetime karşı çıkan bazıları da, oda başkanının önerisine uyup, eczanelerine ‘‘devren satılık'' levhası asarak protesto ediyor. Herhalde bazı eczacılar demek istiyorlar ki; biz uygun gördüğümüz şekilde defterimizi tutar, vergimizi verir, denetim de istemeyiz.

  ÖZELLİKLE bazıları diyorum; çünkü eczane işleten eczacıların tamamının, başkanlarının görüşüne katıldığına, eczanelerine ‘‘devren satılık'' levhası astığına inanmıyorum.

  * * *

  İZMİR Ticaret Odası'nın da desteğini arkasına alan Eczacı Odası yöneticileri;

  KAYITSIZLARIN kayıt almalarını isteyebilirler.

  DENETİM yönteminden şikayetçi olabilirler.

  VERGİ yükünün ağırlığından yakınabilirler.

  ALACAKLARININ tahsilini isteyebilirler.

  BUNLARIN hepsi tamam. Ama bir ‘‘istemezük'' zihniyeti içinde, denetimden kaçmak, anlaşılır gibi değil.

  BU ‘‘istemezük''e Sayın Demirtaş'ın nasıl katkı koyma durumunda olduğunu da anlamış değilim.

  * * *

  BU açıklamaların ardından bir eczacı arkadaşımla görüştüm. Kendisi ‘‘devren satılık'' levhası asmamış. Denetimden rahatsız olup olmadığını sordum, ‘‘Herşeyimiz ortada... Çünkü, biz kılı kırk yararak defter tutturuyoruz. Bize geleceklerini de sanmıyorum. Çünkü, denetimler öncelikle, girişle çıkış arasında beklenen kárın yansıtılmadığı eczanelerde yapılıyor'' dedi.

  DEMEK ki, Oda Başkanı'nın tepkisine, oda üyelerinin tamamı katılmıyor.

  ÖYLE ya, ben vergimi kuruşu kuruşuna öderken, aynı koşullarda hayat mücadelesi verdiğim meslektaşım neden kaçırsın?

  YOKSA Kamacık bu açıklamaları, denetim sırasının kendi eczanesine geleceğinin telaşı içinde mi yapıyor.

  * * *

  EY siz vegisini kuruşu kuruşuna ödeyenler...

  ODA Başkanı Levent Kamacık'ın açıkladığı, İTO Başkanı Ekrem Demirtaş'ın da desteklediği ‘‘denetim istemeyiz''in mantığını anlayabildiniz mi?

  YARIN da madalyonun öbür yüzünü çevirip, ‘‘Denetimin gereğini'' anlatmaya çalışacağım.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı