Ege Haberleri

  Ece’nin umudu böyle tükendi

  Nesrin COŞKUN
  20.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kanser tedavisi gördüğü için okula gidemeyen talihsiz Ece, “Okumak istiyorum” diyerek eve öğretmen istedi. Milli eğitimin yanıtı: “Yönerge iptal edildi, veremeyiz.”

  Milli Eğitim Bakanlığı, zorunlu eğitim çağındaki çocukların tamamını “okullu” yapabilmek için bir yandan kampanyalar düzenlerken, “Evde eğitim yönergesi”ni iptal edip yenisini çıkarmayınca kanser tedavisi gören 8 yaşındaki Ece Yıldız’ı eğitim dışına itti.

  Moral kaynağı

  Okula gidemeyen kızı için eve öğretmen talebinde bulunan baba Ali Rıza Yıldız, “Bir yandan her çocuk eğitim görsün isteniyor, diğer yandan eğitim talep edenler reddediliyor. Üstelik kızımın evde eğitimini sürdürmesi ona çok iyi moral kaynağı da olacaktı. Maalesef mevzuat hazretlerinin altında kaldık” dedi.

  Yıldız çiftinin

  İzmir’in Menderes İlçesi’nde oturan evhanımı Nurgül Yıldız (31) ile özel bir şirkette çalışan Ali Rıza Yıldız (36) 7 yıl arayla iki kız çocuğu sahibi oldu. Ece, geçen yıl Ocak ayına kadar Konak İlçesi’nde Yeşilyurt Semti’ndeki Ülkü İlköğretim Okulu 2. sınıfına gidiyordu.

  Kulak arkası

  Yıldız çifti Ece ve 6 aylık olan ikinci kızları Ela’nın varlıklarıyla mutlu bir yaşam sürerken, hayatlarını en büyük darbesini yiyeceklerini bilmiyordu. Yıldız çitfi, Ece’nin kulağının arkasında çıkan bir bezenin ardından gelen “Lenfoblastik lösemi” (lenf kanseri) tanısıyla yıkıldı. İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi’ne yatırılan Ece’ye kemoterapi tedavisine başlandı.

  Okuluna gitti

  Saçları dökülmesine karşın neşesinden hiçbir şey kaybetmeyen ve onkoloji servisinin moral kaynağı olan Ece, 6 ay kaldığı hastanenin ilköğretim okuluna devam etti. Erken teşhis sayesinde tedavisine erken başlanan minik Ece’nin tedavisi yüz güldürücü oldu. 6 ay kaldığı hastaneden “evde ilaç tedavisine devam etme” ve “okula gitmeme” şartıyla gönderilen Ece, evlerine gelecek öğretmenle “evde okul” hayalleri kurdu. Ama Ece’nin hayalleri de umutları da “çıkmayan yönerge”nin
  kurbanı oldu.

  Tek istekleri var

  Ece’nin okula gidemediği için büyük üzüntü yaşadığını belirten baba Yıldız şöyle konuştu: “Bakan Nimet Çubukçu’dan okumak isteyen kızımın sesini duymasını istiyorum. Bu olanak yaratılırsa kızımın morali daha yüksek olacak, bu da tedavisini olumlu etkileyecek.” Kızının eğitim öğretim yılı başında hemen kitaplarını alıp kapladığını ve okuldaymış gibi evde heyecanla öğretmen beklediğini belirten anne Yıldız, “Kızım okulu, arkadaşlarını çok seviyor. Ama sağlığı için bu yıl gidemeyecek” dedi. Evde annesiyle, kendi kendine öğretmencilik oynayan, resimler yapıp odaların kapısına asan Ece de anne babası gibi dert yandı, “Okulumdan, eğitimimden geri kalmak istemiyorum. Okuyup onkoloji bölümünde çocuk doktoru olmak istiyorum. Beni öğretmensiz, arkadaşsız bırakmayın” diye konuştu.

  Fazla öğretmen yok

  Menderes İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdülkadir Kaçan, Ece’nin eğitimden mahrum kalmasını istemediklerini, ancak yönergenin kaldırılmasının ellerini komllarını bağladığını söyledi. Kaçan, “RAM’a yönlendirdik, RAM da bir şey yapamadı, çocuk ortada kaldı. RAM evde eğitiminin gerekli olduğunu bildirdi ama öğretmen sıkıntımız var. Fazla öğretmenimiz olmadığı için görevlendiremedik. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde gezici öğretmenler vardı, sorduk onlar da yok. Biz de çocuğun durumuna üzülüyoruz. Hiç kimse eğitimsiz kalmasın diye çaba gösteriyoruz ama imkanlar buna el vermiyor” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı