Ege Haberleri

  Duvarların canlandıran tasarımlar

  Hürriyet Haber
  23.07.2015 - 01:09 | Son Güncelleme:

  İZMİR Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ebru Corsini, duvarlarda 3 boyutlu tasarımlar yaparak, yüzeyleri gökyüzüne, mermere ya da çiçek bahçesine dönüştürüyor.

  Yüzeylere boyama sanatıyla gerçeklik algısı ekleyen Corsini, Milano başta olmak üzere Parma, Como, Monza, İsviçre Saint Moritz ve Türkiye'de eserleriyle görenleri şaşırtıyor, Türk motiflerini dünyaya taşıyor. Değiştirilmeyi ve yenilenmeyi bekleyen yüzeyleri yeniden yaratmayı tercih ettiğini belirten Corsini, "En severek boyadığım yüzey gökyüzüdür. Gökyüzü mekânın yükseklik algısını değiştiriyor. Tavan yüzeyi böylelikle dikkat çekiyor ve değerli kılıyor, oturanlar için ferahlık veriyor. Ayrıca duvarlara sanki mermermiş hissini veren tasarımlar, altın varak uygulamaları, 3 boyutlu gibi görünen yüzey tasarımlarını yapıyorum ve uyguluyorum. Bu alanlara giren kişi, ilk kez tasarımlarımla karşılaşınca gerçeklik algısını kaybediyor. Gerçeklik ve illüzyon arasında gidip geliyorlar" dedi.

  Duvarların canlandıran tasarımlar


  Tasarımlarında toz pigmentler, su bazlı boyalar ve özel koruyucular kullandığını anlatan Corsini, eskitme, antik etkiye yaklaştırma, mermerleştirme gibi teknikler kullandığını, bunları yapabilmek için de araştırma, gözlem ve tasarım süreçlerine gereksinim duyduğunu kaydetti.
  Binalardaki duvar, tavan, sütun ve kolonlara yaptığı çalışmalarla algıyı değiştirdiğini anlatan Corsini, yabancı ülkelerde Türk kültürüne dair çalışmalar yapmayı tercih ettiğini vurguladı. Corsini, şunları söyledi:
  "İtalya'nın Parma şehrinde Türklerin simgesi laleyi bir restoranın duvarına işledim. Türk lalesinin izlerini İtalya'nın Parma kentindeki restorana taşıdım. Türk kültürünün güzel bir motifini oraya yerleştirmek kadar anlamlı ve barışı güzelleştiren başka bir duruş olmayacağını düşünüyorum. Bundan sonraki çalışmalarımda da yüzeylerde farklı bir algı yaratmayı sürdürmek istiyorum."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı