Ege Haberleri

  Düşük ücretle kariyer İzmir’den kaçırıyor

  Mete Tamer OMUR
  14.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eğitimli insan gücünü yıllardır İstanbul’a kaçıran İzmir’de işletmeler kurumsallaştıkça sıkıntı yaşanıyor. Ancak yetersiz ücret ve kariyer imkanlarının kısıtlılığı, geri dönmek isteyenleri de engelliyor.

  YILLARDIR yetişmiş iş gücünü İstanbul’a kaptıran İzmir başta olmak üzere Ege illeri, beyin göçünü tersine çevirmek istiyor. Yapılan araştırmalara göre tersine göçün önündeki en büyük engel ise ücret olarak öne çıkıyor. Ayrıca, kariyer konusu da tersine göçün önünde duran bir diğer engel. Yaklaşık 10 yıldır Türkiye’de orta ve üst düzey yöneticilerde işe yerleştirme yapan insan kaynakları firması Oxygen Consultancy Genel Müdürü Tolga Bilgin ile Bölge Müdürü Okşan Pınar, Ege’deki beyin göçünü değerlendirdi. Bilgin, “Herkes İzmir’de yaşamak, çalışmak istiyor, ama göç devam ediyor. Çünkü ‘İzmir’e gelirsem ücretim ne olur’ sorgusu başlıyor. Bunu kariyer izliyor. Bir de ‘İstanbul’dan İzmir’e gelirsem farklı bir yaşam mı bulacağım?’ gibi sorularla geliyorlar. İzmir’e geri dönme isteği yüksek, ama bu soruların yanıtı olmadığı için tersine göç olmuyor” dedi.
  Yatma yeri değil
  İstanbul’da İzmir’e yönelik ‘Yan gelip yatma yeri’ gibi bir yargının bulunduğunu ifade eden Bilgin, “Bu yargı burada çalışmak isteyenlerin aklında yer etmiş. Daha esnek çalışma saatleri olur düşüncesiyle gelmek istiyorlar. Ama İzmir öyle yaşamıyor. İşe yerleştirmelerde bu düşünceye hakim olanları tercih etmiyoruz” diye konuştu.
  Yeni mezunlar
  Bilgin, beyin göçünde asıl tehlikenin yeni mezunlarda olduğuna dikkat çekerek, “İş bulamadıkları zaman İstanbul’a gidiyor. Geleceğin yönetici adaylarını bölgede tutmak için çaba gösterilmesi gerekiyor. Gençler artık riski göze alıp, ani kararlarla gidebiliyor. Eğer onlara şimdi sahip çıkılmazsa beyin göçü daha da artacak” uyarısında bulundu.

  ULUSLARARASI FİRMALAR ÖNDE

  2009 sonunda İzmir’de ilk ofislerini açtıklarını belirten Bilgin, geçen sürede 150’nin üzerinde pozisyon alıp, yaklaşık 10 bin adayla görüştüklerini aktardı. Bilgin, “Daha çok uluslararası firmalardan talep geliyor. Ege’de daha çok aile şirketleri var. Ama bunlardan fazla talep yok. Yerli firmalar, geleneksel yönetmelerle önce kendisi personel arıyor. İlan veriyor. Sonuç alamadığında en son seçenek olarak bize geliyor. Yabancı kurumlar ise işi profesyonelce yürütüyor” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı