Ege Haberleri

  Durak ve Aslan’dan dönümüş uyarıları

  DHA
  11.06.2013 - 14:24 | Son Güncelleme:

  KARŞIYAKA Atatürkçü Düşünce Derneği’nce “Kent Kültürü, Kentsel Dönüşüm ve İzmir” konulu panel düzenlendi. Ziya Gökalp Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ile Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan konuşmacı olarak katıldı.

  Durak, “İzmir’de ilk kentsel dönüşümü sağlayan belediyeyiz. Yalı’da 800 gecekonduyu yıkarak vatandaşlarımızı yeni binalara taşıdık. Hiçbir problem yaşamadık. Ancak sıkıntıları aşmak için çok çalıştık. Manisa, Balıkesir, Ayvalık belediyelerinin yetkileri bizde yok. Binaların tehlikeli olduğuna bakıp yıkım kararı çıkarabiliyoruz, ancak imar planına izin veremiyoruz” eleştirisinde bulundu.

  Örnekköy, Alaybey-Tersane, Bostanlı yatık binalar, Cumhuriyet ve İnönü Mahalleleri ile ilgili öneri planı hazırladıklarını, ancak henüz uygulamaya girmediğini belirten Başkan Durak, “Örnekköy bölgesinde birileri vatandaşın arsalarını ucuza satın alıyor. Geç kalındıkça yeni sorunlar çıkabilir” uyarısında da bulundu. Kentsel dönüşümün, kentsel çöküntü alanlarında çözüme yönelik yapılan ortak çalışmalar olarak gördüğünü de ifade eden Durak, “Vatandaşa danışmadan dayatmacı anlayış olursa Gezi Parkı gibi tepkiler yaşanır. Paylaşımcı çözümler üretilmelidir” dedi.

  Kentlerin yenilenmesine yönelik bu güne kadarki birikimleri sürekli paylaştıklarını belirten Ege Koop Başkanı Hüseyin Aslan, “Çağrılan her toplantıya gidip halkımızı bilgilendirmeye çalışıyoruz. Ege Koop olarak ilk uygulamalarımızın planlarını Karşıyaka’dan almıştık. Bu anlayışta bir yaklaşım çözümü de getiriyor. Dönüşüm halkın örgütlenmesi ile olmalıdır. Kentte yaşayanların kent ortaklığı kurması gerekir. Bu ortaklığa kentte yaşayan tüm ilgililer katılmalıdır. Kentler bir toplumun maddi ve manevi birikiminin toplamıdır. Bu aynı zamanda bir demokrasi kültürünü oluşturur” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı