Ege Haberleri

  Dünyanın en iyi sualtı fotoğrafçısı Prof. Aytür

  Yaşar ANTER / BODRUM, (DHA)
  01.06.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bodrum’da düzenlenen 13. CMAS Dünya Sualtı Fotoğraf Şampiyonası ödül töreniyle sona erdi.

  Balık kategorisinde İtalya’dan Silvia Boccato birinci, Norveç’ten Lill Haugen ikinci ve Türkiye’den Orhan Baytür üçüncü oldu. Yakın çekimde birinciliği Slovenya’dan Rok Kovacic, ikinciliği Belçika’dan Daan Delbare, üçüncülüğü ise İspanya’dan Arthur Jose Telle Theiman elde etti. Temalı yakın çekimde İspanyol Theiman birinci, Fransa’dan Jean Pierre Nicolini ikinci, Aytür üçüncü oldu. Modelsiz geniş açı kategorisinin birincisi İspanya’dan David Barrio Colongues, ikincisi Türkiye’den Kerim Sabuncuoğlu, üçüncüsü ise ise Güney Kore’den Kwanghwi Kim oldu.

  Modelli geniş açıda Aytür altın madalya kazanırken, ikinciliği İsveç’ten Jonna Berström, üçüncülüğü ise Hırvatistan’dan Daniel Frka aldı.
  Ödül töreninin sonunda ise ‘Dünyanın En İyi Sualtı Fotoğrafçısı’ olarak Bilkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Aytür (46) ilan edildi, diplomasını CMAS 2. Başkanı Nyiri İvan verdi. Orhan Aytür, Asım Dumlu, Birkan Babakol ve Kerim Sabuncuoğlu’dan oluşan Türk Milli Takımı 4 madalya aldı.

  Türk Milli Takım sporcuları

  Türk bayrağı açarak sevinç yumağı oldu, Aytür, “Asım Dumlu ile mağarada çektiğim ve altın madalya aldığım fotoğraf için çok çalıştık. Önemli olan bu şampiyona ile dalış turizmi kavramını ve sualtı güzelliklerimizi dünyaya en iyi şekilde tanıtmak” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı