Ege Haberleri

  Dünya Barış Anıtı ortada kaldı

  Can ÖZLÜ / İZMİR (DHA)
  31.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Karşıyaka Belediyesi tarafından, Nafiz Gürman Mahallesi’nin üst taraflarında yaptırılan ve Başkan Cevat Durak’ın “prestij projem” dediği Dünya Barış Anıtı sahipsiz kaldı.

  BAYRAKLI Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi tarafından yaptırılan ve bölünmenin ardından kendi ilçelerinin sınırlarında kalan Dünya Barış Anıtı’nın tahsisini henüz Milli Emlak’tan almadı. Yaklaşık iki aydır sahipsiz duran anıt ve işletmeler, vatandaşların alana olan ilgisini de azalttı. Karşıyaka Belediyesi tarafından, Nafiz Gürman Mahallesi’nin üst taraflarında yaptırılan ve Başkan Cevat Durak’ın “prestij projem” dediği Dünya Barış Anıtı sahipsiz kaldı. 2006 yılında Milli Emlak Müdürlüğü tarafından yeri Karşıyaka Belediyesi’ne tahsis edilen, Dünya Barış Anıtı ile birlikte iki adet kafeterya, yeşil alan, 2 Temmuz Sivas ve 1 Mayıs Emek Anıtları ile otoparkı kapsayan 60 dönümlük alan, belediyeler arasında yaşanan bölünmenin ardından Bayraklı sınırlarında kaldı. Anıtın bulunduğu alan Milli Emlak Müdürlüğü’ne ait olduğu için, anıt ve tesisler paylaşım sırasında Valilik listesinde de yer almadı. Bölünmenin ardından Bayraklı Belediyesi’nin, anıtın ve Karşıyaka Belediyesi’ne ait Kent A.Ş. tarafından işletilen kafeteryaların kendilerine tahsis edilmesini istemesi iki belediye arasında gerginlik yarattı.
  Karşıyaka Belediyesi, Haziran ayı meclis toplantısında aldığı kararda Milli Emlak Müdürlüğü’nden kiralanan alan için kira sözleşmesinin yenilenmemesine ve yasal koşulların oluşması ile birlikte anıtın Bayraklı Belediyesi’ne tahsis edilmesine karar verdi.
  Kafeteryalar kapandı
  Temmuz ayı meclis toplantısında ise anıt, yeşil alan ve kafeteryalar için belediye bütçesinden harcanan yaklaşık 4 milyon TL’nin de Bayraklı Belediyesi’nden istenmesi kararlaştırıldı. Haziran ayı başında tesiste görev yapan personeli geri çeken ve kafeteryaları kapatan Karşıyaka Belediyesi, Milli Emlak Müdürlüğü ile 7 Temmuz 2009’da sona eren tahsis sözleşmesini de yenilemeyerek alanı Bayraklı Belediyesi’nin inisiyatifine bıraktı. Bayraklı Belediyesi’nin alanın tahsisini Milli Emlak’tan alıp, üzerindeki yapıların bedelini Karşıyaka Belediyesi’ne ödemesi istendi.
  Karşıyaka Belediyesi ile Milli Emlak Müdürlüğü arasındaki kira sözleşmesinin sona ermesinin üzerinden yaklaşık iki ay geçmesine rağmen Bayraklı Belediyesi’nin 60 dönümlük anıt alanını tahsisi için girişimde bulunmaması kafalarda soru işaretleri bıraktı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı