Ege Haberleri

  DSI taşımalı kongre iddiası

  İZMİR, (DHA)
  10.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, AK Parti’nin son il kongresine devlet olanaklarıyla kimsenin taşınıp taşınmadığını sordu.

  CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, yazılı açıklama yaptı, AK Parti’nin 9 Haziran’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı il kongresine devlet olanaklarıyla kimsenin taşınıp taşınmadığını sordu. Engin, devlet olanakları kullanılmadıysa, Devlet Su İşleri (DSİ) 2. Bölge Müdürlüğü’nün o gün için kiraladığı 48 otobüsün kimleri nereye götürdüğünün açıklanmasını istedi.
  Engin, “Bu kiralama ve taşıma AKP için yapıldıysa suç işlenmiştir, üstelik devletin kurumlarını da kendilerine suç ortağı yapmışlar ve itibarsızlaştırmışlardır. Bu soruların cevabını bilgi edinme kanunları çerçevesinde öğrenmek istiyoruz. AKP, DSİ’nin, yani bir devlet kurumunun bütçesini kullanılarak kiralanan otobüslerle kendi kongresine insan taşımış mıdır? İzmir halkı adına öğrenmek istiyoruz” dedi.

  500 kişi bile yoktu

  Kongreyle toplu açılış töreninin yan yana yapıldığına dikkati çeken Engin, şu görüşleri dile getirdi:
  “Kimse bu otobüslerin, başbakanın İzmir’deki bazı barajlar için gerçekleştirdiği açılışlara insan taşıdığını söylemesin. Baraj açılışlarına, en iyimser tahminle bile 500 kişinin katıldığı ve sayın başbakanın bu törende 5-10 dakika kadar kaldığı aşikardır. Durum böyleyken 48 otobüsle yaklaşık 2 bin 500 kişinin nereye taşındığının acilen açıklanması istiyoruz.”
  Engin, DSİ’nin 9 Haziran’da kiraladığı 48 otobüsün kiralama bedelini gösteren 46 bin 446 lira 55 kuruşluk faturayı da belge olarak sundu.

  Kişilerin gittiği yer bizi ilgilendirmiyor

  İddiaları yanıtlayan DSİ 2. Bölge Müdürü Recep Özbal ise otobüslerin toplu açılış töreni için kiralandığını öne sürdü, şu görüşü savundu:
  “Sayın Başbakan o gün iki dev barajın açılışını yaptı. Açılışı yapılan projeler Türkiye Cumhuriyeti’nin en ender projeleri arasında yer alıyor. Biz bu tür resmi açılışlarda vatandaşları özendirmek için otobüs kiralıyoruz. O günkü kiralama da bu amaçla yapıldı. Bir siyasi parti kongresine insan taşımak bizi ilgilendirmez. Öyle bir şey olsa otobüslerin üzerinde partinin adı yazardı. Biz otobüsleri kiralayıp vatandaşları taşıdık, ancak o kişilerin gittiği yer bizi ilgilendirmiyor” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı