Ege Haberleri

  Dövmeciler kapatıldı

  Latif SANSÜR / KUŞADASI, (DHA)
  27.07.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yıllardır Kuşadası’nda dövme yapan, piercing takan esnafın kapısına kilit vuruldu. Barlar Sokağı ve Kaleiçi bölgesinde dövme yapan 11 işyeri belediye zabıtası, polis ve ilçe Sağlık Grup başkanlığı görevlilerince oluşturulan bir komisyonun operasyonuyla kapatıldı.

  İşyerleri hakkında düzenlenen tutanaklarda kapatmaya gerekçe olarak ise, ruhsatlarında el sanatları denmesine rağmen dövme yapıldığı tespit edilmesi gösterildi. İşyerlerinin Aydın’a yeni atanan Vali Hüseyin Avni Coş’un talimatıyla kapatıldığını öne süren dövmeci Cem Emre, "Hepimiz yıllardır aynı hizmeti veriyoruz. Vergimizi ödüyoruz. Ruhsat başvurusu yaptığımız yıllarda yönetmeliklerde ’Dövmeci’ gibi bir iş kolu olmadığı gerekçe gösterilerek kimimize hediyelik, kimimize el sanatları adı altında ruhsat verildi. Olsa zaten dövmeci diye ruhsat alırdık. Kimse yasaların ne dediğini bilmiyor. Doktor nezaretinde yapılmasına izin verecekleri söylediler. Doktor, bulduk. Bu kez dövmeyi bizzat doktorun yapması gerektiğini söylediler. Hangi doktor yıllarca okuduktan sonra gelip dövmecilik yapar? Kaldı ki biz deri altına uygulama yapmıyoruz, derinin üzerinde çalışıyoruz. Eğer bu gerekçelerle kapatılacaksak bile sezon öncesi bu bize bildirilmeliydi. Sezonun tam ortasında kapatılmanın mantığını anlayamıyoruz" diyerek uygulamayı eleştirdi.

  Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş ise insan sağlığıyla oynanmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Dövmeyle, vücuda müdahale edildiği için mesleki eğitim gerektiğini belirten Vali Coş, "Berberler nasıl ustalık belgesi alıyorsa, dövmeciler de belgelerini almalı. Gerekli, kurstan geçmeleri gerekli. Kullanılan aletlerin steril olması gerekmekte. Ve bu kişilerin güvenilir olmaları gerekir, çünkü mahrem yerlere dövme yapıyor. Ayrıca kim dükkan sahibi, kim çalışan bu bile belli değil. Dükkan sahibi yerine kim olduğu belli olmayan değişik kişiler bulunuyor. Oralarda bir hukuksuzluk var. En güzel dövmeci Kuşadası’nda olsun isteriz. İşini iyi yapana destek oluruz.Hepatip B ve AİDS tehlikesi var, bu durum şansa bırakılamaz" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı