Ege Haberleri

  Dosya masraflarını hacizle geri aldı

  Cem ULUCAN / AYDIN
  03.12.2014 - 01:19 | Son Güncelleme:

  AYDIN'da devlet memuru 42 yaşındaki Mehmet Polat, bir bankadan çektiği konut kredisine ödediği dosya masrafının iadesi için mahkeme aracılığıyla icra takibi başlattı. Yapılan ihtarlar sonrası ödeme yapılmayınca Polat, Avukatı Ali Ergün ile birlikte gittiği bankadan 2 bin 370 lira tutarındaki alacağını kasa hacziyle tahsil etti.

  Aydın'da devlet memuru olan Mehmet Polat, bir bankanın şubesinden bir yıl önce 70 bin liralık konut kredisi çekti. Bu kredi için banka, 'dosya masrafı' adı altında Polat'tan 2 bin 370 liralık kesinti yaptı. Çektiği kredi için bu masrafı ödeyen Polat, mahkemelerin alınan dosya masraflarının tüketicilere iade edilmesi yönündeki kararlarını görmesinin ardından harekete geçti. Polat, kendisinden tahsil edilen masrafların iadesini bankadan talep etmek üzere avukat Ali Ergün ile görüştü.

  ÇABALARA RAĞMEN SONUÇ ALINAMAMIŞ
  Müvekkilinden kredi masrafına ilişkin banka dekontlarını alan Avukat Ali Ergün, geçen 23 Mayıs'ta masrafların tahsili için, aynı zamanda tüketici mahkemesi olan Aydın 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açtı. Geçen 4 Kasım'da sonuçlanan davada; Mehmet Polat'ın istediği miktarın tamamının ödenmesine karar verildi. Karar üzerine banka yetkilileri ile görüştüklerini söyleyen Avukat Ali Ergün, "Bankanın gerek Aydın'daki gerekse genel merkezindeki yetkilerle görüşüp ödemenin yapılmasını istedik. Ancak tüm iyi niyetli çabalarımıza rağmen banka ödeme yapmayı reddetti. Kendilerine bir kurumun kapısına hacze gidilmesinin hoş karşılanmayacağını da anlattık ama yine de sonuç alamadık" dedi.

  HACZE GİDİLDİ
  Bankanın ödeme yapmaması üzerine 3'üncü İcra Dairesi'nden icra takibi başladığını söyleyen Ali Ergün, "İcra Müdürlüğü'ne takip kararı aldırdık. İlgili bankanın itiraz etmesi ya da ödeme yapması gereken kesin takip tebligatı ulaşmasına rağmen yasal süre olan yedi günü geçirerek borcu ödemedi. Bu süre içinde yine iki kez görüşme yaptık ama sonuç alamadık" dedi. Alacağı tahsil edemeyen Avukat Ergün, icra müdürlüğüne başvurarak, memur vasıtasıyla bankaya hacze gidilmesini ve alacağın bankanın kasasından icra memuru vasıtasıyla tahsil edilmesini talep etti. İcra müdürlüğünün kasa haczi kararı vermesinin ardından, avukat Ali Ergün, icra memuru ve yediemin ile bankanın Efeler Merkez Şubesi'ne giderek 2 bin 370 liralık alacağını tahsil etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı