Ege Haberleri

  Dostluk ve sevgi rüzgarı

  Yaşar ANTER / İZMİR (DHA)
  03.09.2012 - 11:02 | Son Güncelleme:

  Turgutreis'de, 1 Eylül Dünya Barış Günü ve Türkiye ile Güney Kore arasındaki kültür ve sanat ilişkilerini geliştirmek için Bodrum Oda Orkestrası ve Güney Koreli sanatçılar birlikte konser verdi

  Turgutreis'de, 1 Eylül Dünya Barış Günü ve Türkiye ile Güney Kore arasındaki kültür ve sanat ilişkilerini geliştirmek için Bodrum Oda Orkestrası ve Güney Koreli sanatçıların verdiği konserde duygu dolu anlar yaşandı. Güney Koreli sanatçılar, tam 60 yıl önce ülkeleri için savaşan 82 yaşındaki gazi Halil Özden ve kore gazilerinin eşlerine yoğun sevgi gösterisinde bulundu.
  Turgutreis D Marin Marina Anfi Tiyatro’da halka açık olan, Bodrum Oda Orkestrası ve Güney Koreli sanatçıların konserini, Güney Kore’nin Ankara Büyükelçiliği’nde görevli müsteşar Lee Heechul, Kore Müzik Organizasyon Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Soung He Young, D Marin Marina Genel Müdürü Zafer Kutluğ, gazi Halil Özden, 1952-53 yıllarında Kore’de savaşan evli, üç çocuk altı torun sahibi gazi Halil Özden, vefat eden Bodrumlu Kore gazilerinden Hüseyin Danacı’nın eşi Şefika Danacı, Ahmet Altay’ın eşi Müzeyyen Altay da madalyaları ve kalpaklarıyla dinledi. Konser, Güney Koreli ve Türk sanatçıların çaldığı ve herkesin ayakta alkışlarla söylediği 10'uncu Yıl Marşı ile sona erdi.Konser sonunda, Koreli sanatçılar gazi Halil Özden ve kore gazilerinin eşlerine yoğun sevgi gösterisinde bulundu. Koreli sanatçılar ve müsteşar Lee Heechul, gazi Halil Özden'le sohbet etti, sık sık sarılıp öptü.

  Koreliler'in sevgisi ve ilgisi karşısında duygulanan Halil Özden, “Tam 60 yıl önce arkadaşlarımızla Kore'de savaştık. Asla pişman olmadık. Şimdi göndersinler bu bayrak altında yine giderim. Koreli dostlarımı görünce çok mutlu oldum” dedi.Çok iyi derecede Türkçe konuşan müsteşar Heechul da “Ülkemiz bugünkü demokrasi ve özgürlük ortamını Türk askerine, Türkiye’nin verdiği desteğe borçludur. 1950’li yıllarda dünyanın bir ucunda demeden ülkemize yardıma gelen ve canını veren Türk dostlarımızı unutmamız, bir an olsun aklımızdan çıkarmamız mümkün değil” diye konuştu.Sanat koordinatörü Numan Pekdemir, konsere katılan sanatçılar ve gazi ve yakınlarına çiçek vererek teşekkür etti. Pekdemir dostluk etkinlikleri çerçevesinde Bodrum Oda Orkestrası’nın 8-20 Eylül günleri arasında Güney Kore’ye düzenleyeceği turnede sekiz kentte konser vereceğini ve Busan’daki Türk Şehitliği’ni de ziyaret edeceklerini belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı