Ege Haberleri

  Dostluk resimlere yansıdı

  Burak GEZEN Ersan KÜÇÜKKURU, (DHA)
  24.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gallıpolı Memorial Club (Gelibolu Anma Kulübü) tarafından, Çanakkale Savaşları’nın 100. yıldönümünde Türk, Avustralyalı ve Yeni Zelandalı sanatçıların yaptığı eserlerle ortak sergi açmak amacıyla ilki 2006’da düzenlenen "Çanakkale Resim Yarışması"nın üçüncüsü sonuçlandı.

  Bir ayağı da Avustralya’da "Gelibolu Resim Yarışması" olarak devam eden yarışmaya bu yıl 81 eser katıldı. Aralarından seçilen 25 eser ile Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Kampüsü’ndeki rektörlük binasında sergi açıldı. Yarışmanın birincisi Asuman Tuncay’a Gallipoli Memorial Clup Temsilcisi Craig Hickey ödül verdi.

  "Valilik ödülü" kazanan Süheyla Karaloğlu ödülünü Vali Orhan Kırlı’dan, "Avustralya Büyükelçiliği Ödülü" kazanan Serkan Şen ödülünü Avustralya Büyükelçisi Peter Doyle’den, "Rektörlük ödülü" kazanan Evren Sungur ise ödülünü Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir’den aldı. Vali Kırlı, yarışmaya katılan resimler sayesinde geçmişte yaşanan savaşların insancıl ve barışçıl gözle nasıl değerlendirildiğini görme fırsatı bulduklarını söyledi. Türkler’in ve Avustralyalılar’ın birbirlerini Çanakkale Savaşları’nda tanıdığını belirten Peter Doyle ise, "Geçmişin düşmanları artık sıkı dost oldular. Çanakkale Resim Yarışması bu ruhu yakalamayı hedeflemektedir" diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı