Ege Haberleri

  Dört belediye başkanına dava

  İZMİR, (DHA)
  04.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Antalya, İzmir, Ankara ve Adana’daki bazı belediyelerin ihalelerine fesat karıştırıldığı iddiasıyla ilgili iddianame hazırlandı. Ercan Tatı için 49 yıla kadar hapis cezası istendi.

  Antalya İzmir, Ankara ve Adana’daki bazı belediyelerin ihalelerine fesat karıştırıldığı iddiasıyla geçen haziran ayında gerçekleştirilen operasyonla ilgili 271 sayfalık iddianame, İzmir Cumhuriyet Savcısı Faruk Çalışkan tarafından hazırlandı. Aralarında, Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı’nın da olduğu 4 belediye başkanı, çok sayıda belediye personelinin de bulunduğu 105 sanıklı iddianamede, suç örgütü üyelerinin belediye görevlileriyle birlikte hareket ederek ihaleleri kendilerinin kazanacakları şekilde şartname hazırladıkları, başka şirketlerin girmemelerini sağladıkları, ihalelere suç örgütüne bağlı şirketlerle katıldıkları yer aldı. İzmir 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, A.Y.’nin elebaşılığını yaptığı öne sürülen suç örgütünün yapılanması deşifre edildi. Antalya’nın  CHP’li Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, CHP’li Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, MHP’li Kortuteli Belediye Başkanı Hasan Gökçe ve İzmir Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı da sanık olarak yer aldı.


  Rekabet varmış gibi
  Suç örgütü lideri olmakla suçlanan A.Y.’nin kendi ya da akrabaları üzerine kurulu A. Aziz Yıldız, Barla Peyzaj, Kopmaz İnşaat Portre, Kemalbey, Bemak, İsmet Aslan, Mızraklı, Basis firmaları aracılığıyla belediye ihalelerine girerek rekabet ortamı sağlanmış gösterdiği, diğer firmaların çekilmeleri yönünde telkinlerde bulunduğu, ittifak sağladığı, para verdiği, ittifak sağlayamadığı durumlarda firmaların ihaleye katılmasını engellemek amacıyla asılsız ihbar ve şikayetlerde bulunarak, cezalı duruma düşmesini sağladığı kaydedildi. İddianamede ayrıca, suç örgütünün birden fazla belediyenin ihalesini kazanarak ellerindeki araçları aynı dönemde 2, hatta 3 farklı belediyede çalışıyor gösterdikleri, eksik hizmet sunmalarına rağmen hak ediş aldıkları belirtildi.


  ‘Düğün var’ şifresi
  Örgüt üyelerinin, teknik takibe yakalanmamak için aralarında konuşurken, ihalelerden, ‘düğün var’, rüşvetten ise ‘dökülecek beton’, ‘emanet forma’, ‘reçetedeki ilaç’ olarak bahsettikleri, ihaleden çekilmesini istedikleri firma yetkililerine de, ‘düğündeki takılardan size de veririz’ dedikleri, ellerindeki araçların tip, model ve yaşlarına göre ihale şartnamesi düzenlenmesini sağladıkları da ortaya konuldu. Suç örgütü liderinin, ihaleler öncesi Manavgat ve Buca belediye başkanlarını Antalya’da lüks bir otelde ağırladığı ve polisler tarafından birlikte fotoğraflandıkları vurgulandı. 46 ayrı ihalede usulsüzlük yaptıkları tespit edilen 105 sanıkla ilgili hazırlanan iddianamenin son bölümünde, yargılanmaları istenen cezalar yer aldı. Başkan Ercan Tatı için 19-49 yıl arası hapis cezası talep edildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı