Ege Haberleri

  Domates ve özel peynir

  Hürriyet Haber
  08.09.2014 - 10:45 | Son Güncelleme:

  Modern seracılık alanında Avrupa’nın en büyükleri arasında yer alan Agrobay Seracılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şentürk, Rusya’ya domates ihracatı konusunda tek tedarikçi noktasına geldiklerini aktardı.

  Şentürk, “Rusya’ya yıllardır domates ihraç ediyoruz. Son gelişmelerden sonra bölgede güçlü olan 3-4 grup, bizimle çalışmak istediklerini bildirdi. Yılda 6-7 bin ton domates gönderiyorduk. Önümüzdeki yıl bunu 15 bin tona çıkaracağız. Ayrıca, Türkiye’de modern seralarda üretilen diğer domatesleri de biz göndereceğiz. Ayrıca peynir ihracatımız olacak. Süt tesisimiz Rusya’ya özgü peynir üretip ihraç edecek” bilgisini paylaştı.

  Domates ve özel peynir

  Mevsimsel artış
  Rusya’ya ihracatın domates fiyatlarına yansımasını da değerlendiren Ahmet Şentürk, şöyle devam etti: “Eylül sonunda tarla domatesi bitiyor. Sera domatesinin de piyasada olmadığı bir dönem. Dolayısıyla fiyatlarda bir artış yaşanacak. 3 liralara yükselecek. Ekimle birlikte bu rakam 4’ü bulur. Kasımda sera domatesiyle birlikte fiyatlar yine düşer. Ama bunun Rusya’yla bir alakası yok. Sektör Avrupa yerine Rusya’ya ihracata ağırlık verecektir. İç piyasadaki dalgalanma tamamen mevsimsel olacak.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı