Ege Haberleri

  Dolar bölgesi tamam sıra Euro bölgesinde

  Burcu TANER, (DHA)
  31.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gelinlik fuarındaki başarının mimarlarından olan Türkiye Moda ve Hazırgiyim Federasyonu Başkanı Nedim Örün, If Wedding’de yerlerinin dolduğunu, artık “kapalı gişe oynandığını” belirtti.

  HAZIRGİYİM ve konfeksiyon sektörü pazarlarını genişletmek, rekabetçiliğini artırmak için yeni fuarlar düzenlemeye devam ediyor. Daha önce de defalarca genel fuarların etkinliğini kaybettiğini ve sektörün niş (belli bir sektöre özel) fuarlara yönelmesi gerektiğini vurgulayan Türkiye Moda ve Hazırgiyim Federasyonu (TMHF) Başkanı Nedim Örün, İzmir’deki gelinlik fuarı IF- Wedding’in başarısından feyz alınarak İstanbul’da sektörü buluşturan Çorap, İç Giyim, Mayo Fuarı- IF- EXPO’nun büyük ilgi gördüğünü dile getirdi. Bir sonraki yıl için fuarda iki kat büyüme beklediklerini kaydeden Örün, bir yandan var olan fuarları büyütürken gelecek yıl İstanbul’da halk arasında kot kumaşı olarak bilinen denim fuarı düzenlemek istediklerini açıkladı.

  Genel fuar devri bitti

  Örün, “Türkiye’de genel fuarlar devrinin 30 yıl önce kapandı. Artık sektörün karışık fuarlarının da devri kapandı ve niş fuarlar kazandırmaya başladı. İstanbul’da düzenlenen fuar da İzmir’deki gelinlik fuarından sonra en büyük ikinci niş fuar oldu. Bütün katılımcılar istisnasız çok memnundu. 500 yabancı, 5 bin yerli ziyaretçi ve alıcı geldi. İlk olmasına karşın 95 firma ve kurum katıldı. Yunanlı katılımcılar da vardı. Federasyon olarak niş fuarların sayısını artırmayı hedefliyoruz“ diye konuştu.

  If Wedding kapalı gişe

  Bu yıl 15-18 Şubat tarihlerinde 6’ncısı düzenlenecek olan IF Wedding Fashion-İzmir Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı’nın Milano, Barcelona, Paris ve Essen’deki fuarlardan önde olduğunu söyleyen Örün, “2011 yılını Avrupa’nın en büyük gelinlik abiye damatlık fuarı olarak bitirdik. 23 bin 700 metrekaresi net olmak üzere 28 bin metrekarelik bir alanda yapılıyor. Ağustos ayında yerler satışa çıktı ve doldu, kapalı gişe oynuyor. Bu yıl fuara 7 ülkeden 30’a yakın yabancı firma katılıyor. Bunların 14’ü yabancı firma, ABD’den önemli bir firma var. Fuarın uluslararası niteliğini çekmek açısından İtalya Bulgaristan, Fransa, BAE bizim önemli ülkeler. 179 firma ve kurum katılıyor. Fuara katılan firmaların yüzde 55’i İzmir firması, geri kalanı İstanbul’un abiye firmaları” dedi.

  PAZAR ÇEŞİTLENDİ

  Örün, bu yıl IF Wedding’e önemli bir alıcı grubu beklediklerine işaret ederek, “İstanbul’da yaptığımız fuar çalışmasının paralelinde pazarlamayı Avrupa’nın yanı sıra Dolar bölgesi olarak nitelediğimiz ülkelere kaydırdık, sırada Euro bölgesi var. Ve benzer şekilde Rusya, Ukrayna İran, Irak, Suudi Arabistan, Kazakistan, Balkan ülkelerine ağırlık verildi. Geçen yıl 60 ülkeden alıcı ve ziyaretçi gelmişti, bu yıl yine aynı oranı yakalamayı bekliyoruz” şeklinde konuştu. Örün, bu yıl gala defilesini Milano Fuarı’na Türkiye’den kabul edilen tek Türk firması olan Özlem Süer’in hazırlayacağını, Süer’in ilk defa izleyici önüne çıkacak kreasyonunu daha sonra Londra’da sergileyeceğinin altını çizdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı