Ege Haberleri

  Dokuz Eylül Tıp ‘Prof. Özkan’ dedi

  Hürriyet Haber
  08.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DOKUZ Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Dr. İlhami Kovanlıkaya'nın istifasıyla boşalan dekanlık için aday seçimi yapıldı. Rektör Prof. Dr. Emin Alıcı'nın adayı Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Özkan, 300 oydan 177'sini aldı.

  ADAYLAR Prof. Dr. Özkan, eski dekan Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhami Kovanlıkaya ile Göz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Ergin, seçmenleri kapıda karşıladı. 312 öğretim üyesinden 300'ü seçime katıldı, görev ve izinde olan 27'si vekaletle oy kullandı. Sandıktan 30 boş, 4 geçersiz oy çıktı. Kovanlıkaya 56, Ergin 31 oy aldı. Geçersiz oylardan birinin üzerinde demokrasi anlamına gelen ve okunduğunda gülüşmelere yol açan ‘‘Demoskratos’’ yazısının çıkmasının bir mesaj olduğu öne sürüldü. Rektör seçildikten sonra birlikte yola çıktığı bazı öğretim üyeleriyle bağlarını kopardığı iddia edilen Alıcı'yı uyarmak amacıyla boş oyla tepki gösterildiği ileri sürüldü. Seçimde birer oy da Prof. Dr. Tuğrul Pırnar ile Prof. Dr. Gülersu İrken'e çıktı. Üç aday oylarına göre sıralanarak YÖK'e bildirilecek ve atama yapılacak.

  Plancılar tepkili

  ŞEHİR Plancıları Odası Yönetim Kurulu, şehir içi ulaşım ve meydan düzenlemelerinin, imar planı kapsamında yapılmasını istedi. Açıklamada, Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin, şerit azaltma, yol daraltma gibi işleri plan bütünü dikkate alınarak değerlendirmesi gerekirken Talatpaşa, Vasıf Çınar, Alsancak Garı önü, Kordonyolu gibi düzenlemelerde bu durumun dikkata alınmadığı gibi planlamacıların devredışı bırakıldığı önesürüldü, şu görüşlere yer verildi:

  ‘‘Başkan Piriştina, İstanbul ve Ankara'dan gelen teknik grupla çalışmayı tercih ediyor. Bu kendi tercihidir. Ama bu grup büyük miktarlarda kamu kaynağı gerektiren konularda ve harcamalarda son sözü söylerken bu harcamaların sorumluluğunu almamaktadır. Bu uzman ve danışman grubu İzmir'deki görevleri bitip başka bir şehre gittiklerinde geri kalan işlerin hesabı kendilerine hiçbir biçimde karar hakkı verilmeyen imza atanlara kalacaktır.’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı