Ege Haberleri

  Dokuz Eylül şaşkınlığı

  Nesrin COŞKUN, İZMİR (DHA)
  09.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 19 üniversiteye rektör atarken, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde atamayı ertelemesi yükseköğretim camiasında şok etkisi yarattı. Sandıktan ezici üstünlükle çıkan mevcut Rektör Prof. Dr. Mehmet Füzün, neden atama yapılmadığına ilişkin bir fikrinin olmadığını söyledi.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 19 üniversiteye rektör atarken, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde atamayı ertelemesi yükseköğretim camiasında şok etkisi yarattı. YÖK’ün Köşk’e sunduğu DEÜ rektör adayı listesinde “çekilen adaya” yer verdiğinin ortaya çıkmasının ertelemeye neden olabileceği öne sürüldü. Bazı öğretim üyeleri, “YÖK ve Köşk’ün değerlendirmelerine bakarak ne olup bittiğini okumaya çalışıyoruz” dedi.
  Sandıktan birinci çıkanların atanması halinde DEÜ’e Rektör Prof. Dr. Mehmet Füzün’ün yeniden atanması kesin gözüyle bakılırken, erteleme sürprizi öğretim üyeleri arasında sıcak yazın en sıcak gündemini oluşturdu. DEÜ’de 14 Haziran’da gerçekleşen rektör adayı belirleme seçiminde yeniden aday olan rektör Prof. Dr. Mehmet Füzün, 724 oyla sandıktan birinci çıkmıştı. Füzün’ü 329 oyla izleyen Prof. Oğuz Dicle sandıkta en fazla oyu alanın atanması gerektiği inancını dile getirerek çekilmişti. Buna rağmen Dicle’nin adı Cumhurbaşkanı Gül’e sunulan üç kişilik listede Füzün’ün ardından ikinci sırada yer almıştı.
  Öte yandan oyların yüzde 54’üyle öğretim üyelerinden yeniden rektörlük vizesi alan Füzün, “Atamanın neden ertelendiği konusunda hiçbir fikrim yok. Bunu samimiyetle söylüyorum. Bu konuda yorum da yapmak istemiyorum” dedi.

  İmam Hatipliler Füzün'ü rektör olarak istemiyor

  Burcu TANER/ İZMİR, (DHA)
  İZMİR Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (İSTOK) bileşeni kuruluşlar, İzmir İmam Hatipliler ve Mezunlar Derneği'nde düzenledikleri basın toplantısı ile geçtiğimiz günlerde yapılan Dokuz Eylül Üniversitesi seçimlerinde en fazla oy alan Prof. Dr. Mehmet Füzün'ü istemediklerini duyurdu.
  İSTOK İcra Kurulu adına açıklamayı yapan Av. Halit Çelik, Prof. Dr. Mehmet Füzün'ün DEÜ Rektörlüğü'ne yeniden atanmasını istemediklerini, bu yöndeki taleplerini dilekçeyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e ilettiklerini söyledi. Füzün'ün rektör seçildikten sonra doldurduğu 400 akademik kadroyla oylarını artırdığını iddia eden Çelik, Füzün'ün 'sıfır borçla devraldığı hastaneyi borç batağına soktuğunu' söyledi.
  Füzün döneminde başörtüsü yasaklarının da üniversitede devam ettiğini ileri süren Çelik, bazı öğretim üyelerinin başörtüsüne karşı tutanak tutulmasına karşı Füzün'ün ses çıkarmadığını, bunun da öğrenciler tarafından pek çok protestoya konu olduğunu kaydetti. Çelik ayrıca, Füzün'ün özel yaşamına ilişkin kamuoyu gündemine gelmiş ayrıntıları da Cumhurbaşkanı Gül'e hatırlattıklarına işaret ederek sözlerine son verdi.
  Cumhurbaşkanı Gül geçen hafta diğer üniversitelerin rektörlerini atarken Dokuz Eylül'de atamayı ertelemişti.

  İSTOK BİLEŞENLERİ
  Aklı Selim Der, Mimar Mühendis Grubu Derneği, Çağrı Eğitim ve Kültür Derneği, ÖZGÜNDER, Ensar Vakfı, ÖZGÜRDER, Ümitvar Derneği, İZYAD, Diyanet-Sen, İMHAD, MAZLUMDER, İnsan Eğitim Kültür ve Yardımlaşma ve Gıda Bankası Derneği, İzmir Uluslararası Misafir Öğrenciler Derneği, Karşıyaka İmam Hatip Mezunları Derneği, İlim Yayma Cemiyeti, Aklıselim Derneği, İzmir Zehra Derneği, Kemalpaşa Kuba Derneği, İrfander, Hayrat Vakfı, AKÇEV.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı