Ege Haberleri

  Doğu ile Batı bu festivalde buluşacak

  İZMİR, (DHA)
  31.07.2015 - 01:09 | Son Güncelleme:

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi, Çin Zhejiang Kültür Festivali'ne ev sahipliği yapacak. "İpek Yolu - Doğu ve Batı Arasındaki 2000 yıllık Kültür Mirası" temalı festival, 28 Temmuz Salı günü Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde başlayacak. İzmirliler bu festival kapsamında Çin İpek Müzesi'nin tarihi ipek arşivini görebilecek. Festival, ipek kıyafet defilesi ve geleneksel Çin müziği konseri ile renklenecek.

  Doğu ile Batı bu festivalde buluşacak

  İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, renkli bir festivale daha imza atacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde Çin Zhejiang Eyaleti Kültür Departmanı ve Çin Halk Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosluğu işbirliği ile düzenlenen Çin Zhejiang Kültür Festivali, 28 Temmuz Salı günü Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde başlayacak. Saat 20.30'daki açılış töreni "İpek Kıyafet Moda Şov" ve Zhejiang Müzik ve Dans Tiyatrosu'nun gösterisi ile renklenecek. Çin Başkonsolosu Su Gaochao ile Zhejiang Vali Yardımcısı Zheng Jiwei'nin katılacağı festivalde, dünyanın en büyük ipek müzesi olan Çin İpek Müzesi'nin ipek kültürü sergisi de açılacak. 2000 yıllık Asya Doğu-Batı Kültür Etkileşimi Sergisi, 14 Ağustos'a kadar İzmirliler tarafından gezilebilecek. Sergide antik eserlerin yanı sıra, ipeğin zengin türleri ve ipek kıyafetler de yer alacak.

  Festival kapsamında İpek Yolu'nun Asya güzergahının iki ucunda bulunan Çin ile Türkiye'nin, ipek kültürü konusunda temaslarının artırılması hedefleniyor.

  KELEBEK KADIN ORKESTRASI

  Gecede sahne alacak "Kelebek Kadın Orkestrası", Zhejiang Şarkı Dans Tiyatrosu Ulusal Orkestrası'nın kadın sanatçılarından oluşuyor. Şarkı ve dansın yer aldığı program halk gelenekleri gösterisi ile renklenecek.

  İPEK VE ÇAYIN YURDU ZHEJİANG

  Zhejiang eyaleti, Şanghay'ın güneyinde, Doğu Çin Denizi'nin kıyısında yer alıyor. Balık ve pirinç diyarı, ipek ve çayın yurdu ve turistler için eşsiz bir cennet olarak biliniyor. Zengin kültürü, eğitimli insanları ve gelişmiş ekonomisi ile Çin'in yaşam standartları yüksek eyaletlerinden biri.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı