Ege Haberleri

  Doğal gaz kullanmayana kesilen ceza mahkemelik

  Osman Nuri BOYACI / DENİZLİ, (DHA)
  19.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Denizli Mahalli Çevre Kurulu’nun, doğal gaz hattının geçtiği yerlerde kömür kullanımını yasaklayan kararına uymayanlara ceza kesilmeye başlandı.

  DENİZLİ Mahalli Çevre Kurulu, 1 Kasım 2007’de, doğal gaz hattının geçtiği bölgelerde kömür kullanımını yasakladı. Kömürcüler Derneği kararını iptali için Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açtı.
  Belediye, ay başından itibaren doğal gaz hattının geçtiği yerlerde kömür kullananlara ceza kesmeye başladı. Çamlaraltı Mahallesi’nde, kömür kaloriferi kullanan Cumhuriyet Sitesi’ne de  140 TL ceza kesildi. Cezanın haksız olduğunu savunan site yönetimi, iptali için mahkemeye başvurdu. Yönetici Murat Ertürkmen, kömür kullanabilmek için İdare Mahkemesi’ne de dava açacaklarını söyledi.
  Ertürkmen, “Site olarak çevreye duyarlıyız. Kömür kullanıyoruz ancak, katı yakıt sulu sistem baca filtresine sahibiz. Doğal gazın meydana getirdiği kirliliğin altında olan değerde zararlı maddeyi havaya bırakıyoruz” dedi.
  Baskı çok yanlış
  Doğal gaz kullanmak istemediklerini vurgulayan Ertürkmen, “Hem dönüşümü pahalı hem de birim fiyatı çok yüksek. Mevcut sistemimiz, sıkıntısız çalışıyor. Mahalli Çevre Kurulu kararının hukuka aykırı olduğu, Konya’da Danıştay kararıyla kesinleşti. Önlemleri aldıktan sonra, baskı uygulamak çok yanlış. Hakkımızı arayacağız” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı