Ege Haberleri

  Doğa için işbirliği

  Hürriyet Haber
  14.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BÜYÜKŞEHİR Belediyesi ve Orman Bakanlığı'nın erozyon kontrolü, ağaçlandırma ve rekreasyon çalışmaları sürüyor. Büyükşehir Belediyesi'nin Bornova Laka Köyü'nde yaptığı orman yolunun 16 kilometresi tamamlandı.

  ÇALIŞMALARLA doğal dengenin tekrar sağlanacağını belirten Orman Bakanlığı Ege Bölge Müdürü Sadık Mutu, ‘‘İleriki yıllarda Yamanlar, Örnekköy, Egekent çevresinde yeşil kuşak oluşacak. Yapılan yolla bu kısmı da ağaçlandıracağız. Sel tehlikesi kalmayacak’’ diye konuştu.

  DAĞDAN akan suların Laka Deresi'nde biriktiğini ve tehlike oluşturduğunu belirten Başkan Ahmet Piriştina, ‘‘Bu bölgede ıslah çalışması yapılabilmesi için yol gerekiyordu. İZBETON ekipleri Şubat 2000'de başlayan çalışmalarla 16 kilometrelik yol yaptı’’ dedi.

  5 YIL önce Karşıyaka'da 63 kişinin ölümüyle sonuçlanan selin ardından Egekent, EVKA-2, Örnekköy, Yamanlar, Sancaklı Köyü ve Doğançay Mahallesi'ni kapsayan bölgelerde toplam 2600 hektar alan ağaçlandırıldı. Ayrıca Karşıyaka ve Bornova'nın alt yerleşim alanlarında DSİ tarafından bent ve ıslah çalışmaları yapıldı.

  ÇALIŞMANIN 2005'e kadar süreceğini belirten Mutu, ‘‘Önümüzdeki 5 yılda 260 bin çeşitli fidan dikeceğiz. Çevre köylerdeki vatandaşlar da gelecek yıllarda bu ağaçların meyvelerinden gelir sağlayacak. Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan yolla bu alanda ağaçlandırma çalışması yapacağız’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı