Ege Haberleri

  Doğa dostları turizm elçisi

  Latif SANSÜR / SÖKE, (DHA)
  14.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği’nin (EKODOSD), yabancı üyeleri özellikle hafta sonları gerçekleştirilen yürüyüşlerle Türk insanını yakından tanıyor. Yabancı üyeler tanıtım için de gönüllü oldu.

  KUŞADASI ve çevresinde yaşayan Almanlar Juergen-Menent Glaser çifti, Winfred Petery, Günter Petri, Wolfgang Seifert, Peter-Suse  Waitring çifti, Anneliese Peshlow, Rus Tatiana Zengin ve İrlandalı Majella Ivers, EKODOSD’un yeni yüzleri oldu. Dernek üyelerinin hafta sonlarında düzenlediği yürüyüşlere katılan yabancılar, doğa güzelliklerini ve Türk insanını daha yakından tanıyor.

  Derneğin yönetim kurulu üyeliğine seçilen Juergen Glaser, yeni yerler keşfetmek ve insanlar tanımak için hafta sonu etkinliklerini sabırsızlıkla beklediklerini söyledi. Anadolu’nun her yerinin doğa ve tarih cenneti olduğunu ifade eden Glaser, şöyle konuştu:

  “Adeta açık hava müzesi gibi, her yerden zenginlik fışkırıyor. Ancak en önemlisi bu zenginlikleri koruyarak, gelecek kuşaklara aktarmak. Bunu başarmak için bilinçlendirme ve tanıtım çok önemli. Bu konuda EKODOSD çok anlamlı bir iş yapıyor. Onlar sayesinde birçok yeri tanıma fırsatı buluyoruz. Kuşadası’nda yaşıyoruz, bazılarımızın eşleri Türk ve Türkiye’yi çok seviyoruz. Bütün bu güzellikleri Almanya’daki arkadaşlarımıza aktarıyoruz. EKODOSD’un her etkinliğine fırsat buldukça katılıyoruz. Türkiye doğasıyla, tarihiyle, iklimiyle çok güzel bir ülke. Bu değerlerin mutlaka korunmasını istiyoruz.”

  İyi tanıtım fırsatı

  EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü de, yabancıların doğanın ve çevrenin korunmasına büyük duyarlılık gösterdiklerini vurguladı, şunları söyledi:
  “Etkinliklerden çok keyif aldıklarını her fırsatta dile getirirken, Kuşadası’nda Anadolu insanını yeterince  tanıyamadıklarını söylediler. EKODOSD’un etkinlikleriyle, köylerdeki yaşam tarzını, çalışmaya daha iyi anlıyorlar ve onların konukseverliklerini daha yakından tanıma fırsatı buluyorlar. Biz de kültürümüzü, bölgemizin doğasını, tarihini, bitkisini, yaban hayatını, köy yaşantısını yerinde gösterip anlatarak, gönüllü turizm elçilerimiz olmasını sağlıyoruz.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı