Ege Haberleri

  Dizi: Kadınlar (5)

  Hürriyet Haber
  08.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ceren CANDAR

  Hep gülen başkan

  Toplumsal olaylara duyarsız değildi. Ancak, her şeyin merkezine hızlı girmek onu da şaşırttı. Kendi halindeki Şebnem Tabak artık Karşıyaka Belediye Başkanı. Buna kendisi de, Karşıyakalılar da alıştı.

  KARŞIYAKA'da oturanların mülkiyet duygusu, yaşadıkları yeri sahiplenme biçimindeki farklılığı Türkiye'nin diğer kentlerinde de bilinir. Nitelikli seçime önem veren ilçe halkının karşısında aday olmanın zorluğunu bilen Şebnem Tabak, başkanlığı, bu nedenle daha değerli buluyor.

  SEÇİM döneminde, ‘‘Tak tak tak, Şebnem Tabak’’ sloganıyla kapı kapı dolaşıp oy isteyen sarışın, bukleli saçlı kadının yüzündeki tebessüm hiç eksilmedi. DSP'nin tek adayı olarak girdiği seçimden başkan çıkmayı başardı. Tabak, 37 yaşında 3 çocuk annesi olmanın sorumluluğuyla, nüfusu 500 bini bulan metropol ilçe belediyesinin başına geldi.

  Başkan olmayı ne zaman düşünmeye başlandınız?

  DOKUZ Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir Plancılığı Bölümü'nden mezun oldum. 7 yıl Büyükşehir Belediyesi'nde görev yaptım. Elbette kent yönetiminde daha etkili görevi düşünüyordum. Sadece zamanı biraz erken oldu.

  Karşıyaka gibi büyük bir ilçeye belediye başkanı olmak korkuttu mu?

  BAŞKANLIĞA yeteri kadar hazır değildim. Bilmediğim bir işe ilk adımı atarken tabii ki, korkuttu. Oysa bu benim mesleğim. Ancak yine de endişeli bir heyecan taşıyordum. Başta basının karşısında ne söyleyeceğimi şaşırır, heyecanlanırdım. artık bunları aştım. Karşıyaka'nın insanı kaliteli ve bilinçli. Beni yönlendiriyor, korkularımı yendim.

  DSP'den başkan adayı olmanız nasıl gerçekleşti?

  BENİM partiyle iyi ilişkilerim vardı. Aslında belediye meclisi üyesi olacaktım. Başkan adayı olarak önerdiler. Benimle birlikte 4 kişi daha adaydı. Genel merkez bayan oluşum ve mesleğim nedeniyle beni tercih etti. Yani sürpriz adayım. Aday olmadan önce eşim Murat'la serbest çalışıyorduk. 7 yıl çalıştığım belediyeden istifa ederken, arkadaşlarım bana ‘‘Sen yakında dönersin’’ dedi. Ben de onlara ‘‘Dönersem belediye başkanı olarak dönerim’’ dedim. Karşıyaka Belediye Başkanı olarak döndüm.

  İzmir'de tek kadın başkan olmak zor mu?

  AVANTAJLARI kadar, zor yanları da var. Herkes yardımcı olmaya çalışıyor, kıramıyor. Önceleri ailemi ihmal ettiğim kaygısı taşıdım. Şimdi çocuklar da, eşim de buna alıştı. Bazı geceler, çok geç dönüyorum, sabahları erken çıkmak zorunda kalıyorum. Eşimin büyük desteğini görüyorum. Eşimle bazı kararlarımı paylaşıyorum, bu beni çok rahatlatıyor.

  Karşıyaka'da değiştirmek istediğiniz şeyler var mı?

  BELEDİYE başkanı olmadan önce hep çöpten yakınırdım. Biraz düzene girdi, ama daha iyi olacak. Daha yeşil bir Karşıyaka olmasını isterdim. Bu konuyla ilgili de önemli çalışmalarımız var. Gözle görülür işler yaptık. Seçimden önce söz verdiğim her şeyi yapacağım. İnsan bir şeye yürekten inandı mı, mutlaka yapıyor. Ben de öyleyim. En büyük arzum da belediye hizmet binası yapmak. Huzurevi ve çocuk köyü projemiz var. Bunlar da hızlı bir şekilde gelişiyor. Bu projelerin devamını görmek için tekrar aday olmak isterim.

  Hiç üzüldüğünüz, yıprandığınız oldu mu?

  EVET bazen çok üzülüyorum. Son alarak geçen meclis toplantısında bana ‘‘Açık değilsiniz’’ dediler. İnanılmaz derecede üzüldüm. Bu sağlık tesisi projesi beni çok yıprattı. Çünkü ben çok dobra bir insanımdır. Ben aklımda en ufak bir proje olsa, hemen gidip meclis üyelerine anlatırım. Onlarla paylaşırım. Başkan Ahmet Piriştina'yı arar, ona sorarım. Öyle gizli kapaklı işler yapıyormuşum gibi bir hava yaratılması beni çok üzdü. Çok nadir sinirlenirim. Bu mecliste gerçekten sinirlendim. Kendimi tutamadım.

  Diğer başkanlarla sorununuz oldu mu?

  BU dönem tüm belediye başkanları arasında inanılmaz bir uyum var. Bunun kaynağı da Büyükşehir Başkanımız Ahmet Piriştina. Bize sanki babalık yapıyor. Diğer başkanlar da öyle. Kafama bir şey takıldığı zaman hemen telefon açıp soruyorum. Aslında onlar iş hayatı dışında da görüşüyorlar. Beni de çağırıyorlar. Ancak ben çocuklarımı çok özlüyorum. O yüzden mümkün olursa hemen eve kaçıyorum. Bütün ilçe başkanlarını kendi ağabeyim gibi seviyorum. Bu durum, uyumu hızlandırıyor.

  Başkan Tabak, sokak sokak tanıdığı Karşıyaka'ya daha çok hizmet vermeyi hedefliyor. Hatta bunun için bir dönem daha başkanlık yapmayı istiyor.

  BİTTİ

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı