Ege Haberleri

  Dizi: Kadınlar (4)

  Hürriyet Haber
  07.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ceren CANDAR

  Değirmendere’nin ablası

  Gümüldür'ün Değirmendere Beldesi Belediye Başkanı Şükran Akyer, yıllarca öğretmen ve muhtar olarak halkın gönlünde kurduğu tahtın sarsılmasına izin vermedi. Evi gibi belediyenin kapısını da hep açık tuttu.

  KÜÇÜK bir beldede herkesin yakından tanıdığı bir insanın belediye başkanı olması belki de sorumlulukların en büyüğü. Şükran Akyer, Değirmendere'de 27 yıl öğretmenlik, 4 yıl muhtarlıktan sonra şimdi de belediye başkanlığı yapıyor. Akyer, belde halkının ‘‘Başkan Abla’’sı olarak biliniyor.

  Seferihisarlı olmanıza rağmen Değirmendere ile eskiye dayanan güçlü bağlarınız var. Sizi başkanlığa kadar taşıyan bu bağlar nasıl kuruldu?

  1944 yılında Seferihisar'da doğdum. 1966 yılında Değirmendere'de stajyer olarak başladığım öğretmenliği 27 yıl sürdürdüm. Emekli olduktan hemen sonra 1994 seçimlerinde muhtar seçildim. Yol yapımı, içme suyu getirilmesi gibi altyapı sorunlarının çözümündeki katkılarımı gören halk, köyün 1997'de belde olmasıyla beni belediye başkan adayı gösterdi. ANAP milletvekili Işılay Saygın da destek verdi. Halk 35 yıldır beni yakından tanıdı, inandı, destekledi ve başkan yaptı.

  En büyük desteği hangi kesimden aldınız?

  ÖĞRETMENLİK yaptığım dönemlerde de köyün sorunlarına çok duyarlıydım. İyi öğrenciler de yetiştirdim. Öğrencilerim bu anlamda beni yüreklendirdi, isteklerini kıramadım. Halkımızın da desteğiyle seçildim. Eşim Vehbi Bey'in hem muhtarlığımda, hem başkanlığındaki desteğini asla unutamam.

  Bu nasıl bir destek?

  BENİ hiçbir zaman yalnız bırakmadı. Eğer o olmasaydı, ben de burada olmazdım. Vehbi Bey evi, ben de Değirmendere'yi yönetiyorum. İki oğlumuz da büyüdüğü için onlar kendilerini idare ediyor. Küçük yerde belediye başkanı olmak Karşıyaka'da belediye başkanı olmaya benzemiyor. Herkes gözünün içine bakıyor. İnsanın bu durumda evinde mutlaka iyi bir eşe ve desteğe ihtiyacı oluyor.

  Neden ANAP'tan aday oldunuz?

  ASLINDA sol görüşlü siyasi partilere yakınlığımla tanındım. Ancak, muhtarlığım döneminde ANAP milletvekili Işılay Saygın'ın büyük yardımını gördüm. Her şekilde benimle ilgilenip bana destek oldu. Seçim zamanı gelip, ANAP'tan aday olmamı istedi. Ben köyüm için çalışıyorum. Ancak, partiyle de büyük bir uyum içindeyiz. Hiç pişman olmadım.

  Değirmendere sizinle ne kazandı?

  KÖYÜN yolu, suyu, sağlık ocağı yoktu. Bir kere bu temel sorunların çözümü için muhtarlık yaparken, girişimler yaptım. Büyük ölçüde hallettik. Değirmendere'nin belde yapılması için çaba gösterdik. Yani muhtarlık yaparken de başkan gibiydim. Değirmendere bir köy havasından uzaklaştı. Çok gelişti ama yapılacak çok şey var.

  Projeleriniz neler?

  BELEDİYE binası projemiz vardı, onu tamamladık. Şimdi karakol yapılması için uğraş veriyorum. Ayrıca; halka daha ucuz ekmek satmak için ekmek fırını, spor kompleksi, pazaryeri ve otopark, turistik tesis ve lise yapılması için çalışıyorum. Bunların hepsini zaman içinde tamamlayacağız. Değirmendere çok daha fazla gelişecek.

  Kadın olmanın dezavantajlarını yaşadınız mı?

  KADIN olmamdan dolayı zorluklarla karşılaşmadım. 34 yıldır bu köydeyim ve herkes beni tanıyor. Bu köydeki herkesin ablasıyım. Kiminin kendisini, kiminin de çocuklarını okuttum. Dediğim gibi beni buraya onlar getirdi. Bana zorluk çıkarmaları mümkün değil. Sıkıntılarım bürokrasiyle oldu. Yani Değirmendere'ye birşeyler yapmaya çalışırken zorlandım. Ancak, bunlar beni yıldırmaz. Değirmendere için her türlü zorluğa razıyım.

  YARIN: Karşıyaka Hep gülen başkan

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı