Ege Haberleri

  Dizi: Kadınlar (2)

  Hürriyet Haber
  05.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hazırlayan Mustafa SEZEK

  Her derde deva

  Alibeyli Belediye Başkanı Netice Okutan, iş makinesi kullanıyor, kadınlara doğum yaptırıyor. Amatör spor kulübünün başkanlığını da üstlenen Okutan'a herkes ‘‘İlaç gibi başkan’’ diyor.

  MANİSA'nın Saruhanlı İlçesi'ne bağlı Alibeyli Beldesi'nin Belediye Başkanı Netice Okutan, birçok konuda ilk olmanın ayrıcalığına sahip. Alışılmışın dışında bir başkanlık portresi çizen Okutan, doğuştan liderlik özelliği olduğuna inanıyor. Yani, ‘‘Kendini aşma’’ çabasını çoktan aşmış bir kadın, bir başkan.

  Ordu'nun Mesudiye İlçesi'nde 1962'de dünyaya gelen Okutan, 7 kardeşin dördüncüsü. Babası tarafından ismine kızların sonuncusu olarak ‘‘Netice’’ adı verilen başkan, kendinden sonra gelen iki erkek kardeşiyle onların koşullarında yetiştirildiğini söylüyor. Sağlık Meslek Lisesi'nden mezun olup, ebeliği seçmiş.

  TÜRKİYE'de aralıksız üç kez seçilen ilk bayan başkan. 26 Mart 1989 seçimlerinde Fatma Girik'le 1980 sonrası 2 bayan belediye başkanı adayından biri oldu. Maceralı politika yaşamına ilk adımını atan Netice Okutan, daha sonra farklı kişilik portresine uygun girişimlerde bulundu.

  Karadeniz'den Ege'ye, Alibeyli'ye nasıl geldiniz?

  EBE olarak 11 Haziran 1982'de tayin edildim. Bayanlarla yakın diyalog kurup, bazı geceler doğum için evlerde sabahladım. Hasta olan beni buldu. 1988 Haziran ayında Ankara'ya gittim. Alibeyli'de yokluğum hissedilmiş. Ben gittikten sonra iki çocuk, iki kadın ölmüş. Halk, ‘‘Netice Hanım'ı buraya getirelim’’ demiş. Getirdiler ama başkan yapmak için. Halk beni istedi.

  Politikaya nasıl girdiniz?

  26 Mart 1988 yerel seçimlerinde teklif geldi. SHP'den aday olmak istedim, eski belediye başkanı Salih Zeki Kılıçaslan da aynı partiden adaydı. Seçime bağımsız olarak girmek istedim. Anketlerden yüzde 90 kazanacağım ortaya çıkınca SHP beni aday yaptı. Kılıçaslan da ANAP adayı oldu. Ben 576 oyla başkan seçilirken, ANAP adayı 340 oyda kaldı. Ailem adaylığımın ilk zamanlarında habersizdi. Medyada, ‘‘Türkiye'de Fatma Girik ve Netice Okutan iki bayan aday’’ haberleri çıkınca ailemin haberi oldu.

  Nasıl ANAP'lı oldunuz?

  1989 ve 1994 arası CHP'den başkanlık yaptım. Partilerin hizmet için olduğu bilinciyle hareket ettim. SHP-CHP birleşmesinden sonra bağımsız kaldım. 1997'de beldeme daha iyi hizmet için ANAP'a geçtim. İyi hizmetler de aldım. 1999 seçimlerinde aday olmayacaktım, yine belediye çalışanları ve vatandaşın isteğini kıramadım ve ANAP'tan aday oldum, 111 oyumun iptal edilmesine karşın yine de kazandım.

  Bayan başkan olmanın zorluğu var mı?

  ÖNCELERİ kehvehaneye giremediğim için erkek belediye meclis üyeleri kararları yanlış aktardı. Ben akşam eve giderken eski başkan kahvede taş oynayıp aleyhimde konuştu, personelime baskı yapıldı. ‘‘Kadından emir alıyorsunuz’’ diyerek rencide etmek istediler. Bana oy veren ve vermeyene farklı davranmadım. Yine evlere doğumlara gittim. İğnelerini yaptım. Dozer kullandım. 65 kilodan 55 kiloya düştüm ama sonunda mutabakat sağladık.

  Şimdi avantaj kabul edebilir miyiz?

  KESİNLİKLE öyle. Resmi kurumlarda büyük incelik gösteriyorlar. Evlere rahat girebiliyorum. Hayatta pekçok şey gibi, insanların bakış açısı da değişiyor. Ben, bu durumu sadece çok sayıda bayan başkan olmadığı için farklı değerlendiriyorum. Sanırım halk da öyle.

  Eşinize kendi soyadınızı verdiniz. Sorun olmadı mı?

  BİZİM ailede 7 kardeşten en düşük tahsilli lise mezunu. Eskiden de herkes okumuş ve atalarımız soyadımızı ‘‘Okutan’’ yazdırmış. 4 yıl önce Balçova Belediyesi'nde görevli Veteriner Hekim Erdoğan Bektaşoğlu ile evlenirken ilk şartım, benim soyadımı almasıydı. İyi bir insan, teklifi saygıyla karşıladı. Ancak hafta sonları görüşebiliyoruz.

  Tekrar dünyaya gelseniz, ne olmak isterdiniz?

  ÖĞRETMEN. İdealimdeki meslek öğretmenlik. Cehaletin çoğu eğitim eksikliğinden kaynaklanıyor. Çocuklara çok şey verebilirim.

  Silah merakınız biliniyor, bu tutku nereden geliyor?

  KARADENİZLİLER'in silaha merakı bilinir. Dedim ya, erkek gibi yetiştirildim. Domuz, ayı ve kurt avına giderdik. Silah kullanmayı babam öğretti. Belediye başkanı seçildikten sonra bazı kesimlerden büyük tehditler aldım. ‘‘Git evinde otur’’, ‘‘Çek git memleketine’’ diyenler oldu. Üç ruhsatlı silahım var. Avcılar Kulübü'nde atış yapıyorum. Aynı zamanda Alibeylispor Kulübü başkanıyım.

  Bir sonraki seçimde aday olur musunuz?

  2001'de 22 yıllık hizmeti dolduruyorum. Emekli olacağım. bir daha da adaylığı düşünmüyorum.

  YARIN: Eşme’de Hasbiye Öztürk

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı