Ege Haberleri

  "Diyarbakır'a yatırıp yapın"

  Hürriyet Haber
  08.09.2014 - 01:07 | Son Güncelleme:

  İZMİR Fuarı'nın onur konuğu illerinden olan Diyarbakır'ın Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili Abdulkadir Karavil başkanlığındaki heyet, Ege İhracatçı Birlikleri'ni ziyaret etti. Heyet üyeleri, çözüm süreci sonrasında Diyarbakır'ın yatırım için bir cazibe merkezi haline geldiğini, hızlı hareket eden sanayicilerin Ortadoğu'da marka olacağını söyledi.


  İzmir Fuarı'na katılmak için kente gelen onur konuğu il Diyarbakır'ın Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili Abdulkadir Karavil başkanlığındaki heyet, bir dizi temaslarda da bulundu. Karavil ve beraberindekiler, Ege İhracatçı Birlikleri'ni de ziyaret etti. Abdulkadir Karavil'in yanı sıra, Diyarbakır Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ebubekir Bal ile Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İlhan Karakoyun'un da aralarında bulunduğu 20 isim, heyette yeraldı. Diyarbakır'ın teşvikte önemli avantajlara sahip olduğunu söyleyen Abdülkadir Karavil, "Diyarbakır yatırım açısından bakir bir bölge. Diyarbakır'a yatırım yaparsanız, vergi ödemeden üretim sahibi oluyorsunuz. Şehrimizin çevresi hep küçük illerle çevrili. Çevre illeri bağladığımız zaman 7.5 milyon nüfusa sahip olan bir kent haline geliyoruz. Kim erken davranırsa bizim oralarda marka olur. Sizleri Diyarbakır'a davet ediyoruz" dedi.
  EİB Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk ise, hem çözüm sürecinin hem de 6. Bölge teşviklerinin Egelileri Diyarbakır ve çevresinde yatırım yapma konusunda cesaretlendirdiğini dile getirdi. Ünlütürk, "Geçmişte Diyarbakır ile bir çok sektörümüz iş yapmaya çalıştı. Benim firmam da dahil olmak üzere özellikle tekstil ve konfeksiyonda yatırımlar yapıldı. O bölge ile yüksek adetli üretimleri nasıl yapabiliriz diye çalışıyoruz. 6. bölge teşvikleri kapsamında olması bizi yatırım konusunda cesaretlendiriyor. Özellikle çözüm süreci, istikrar ve huzurun kalıcı olacağı mesajlarını veriyor" dedi. Diyarbakırlı girişimcilerle iş ortaklığı da yapmak istediklerini ifade eden Sabri Ünlütürk, "O bölgede bizler için arsa bulmak, bina yapmak bölge insanına göre daha zor. Bölgenin işadamları iş yapmaya soyunursa, bizler destek ve bilgi transferi yapmaya hazırız. Tekstil ve konfeksiyonda yatırım için Şanlıurfa'da bu konuda çalışma var. Ağrı ve Bitlis'te de tekstil ve konfeksiyon için seçilmiş bölgeler var" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı