Ege Haberleri

  Dışa bağımlılığı Petkim bitirecek

  İZMİR, (DHA)
  27.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Petkim Petrokimya Holding petrokimla sektöründe ithalatı minimuma girdirmek için çalışmalarını hızlandırdı. Ar-Ge Müdürlüğü son olarak kablo sektörünün temel hammadde-lerinden XLPE’nin dayanıklılığını artırdı. Testlerden başarıyla çıkan yenilik Türk kablo sektörüne can suyu olacak.

  YAPTIĞI yatırımların yanı sıra Ar-Ge’ye önem vererek petrokimyada dışa bağımlılığı azaltmaya çalışan Petkim Petrokimya Holding, kablo sektörü için geliştirdiği yenilikle ton başına 660 dolarlık katma değer sağlayacak.

  Petkim Ar-Ge Müdürlüğü, kablo sektörünün temel hammaddelerinden biri olan ‘Çapraz Bağlanabilen Polietilen’in (XLPE) mekanik dayanıklılığını artıracak bir yeniliğe imza attı. Hes Kablo, NEXANS ve Pamukkale Kablo’da yapılan testlerin başarıyla sonuçlandığı bildirilirken, yıllık 30 bin ton üretim planlandığı belirtildi.  Petkim Ar-Ge Müdürü Ekrem Uygun, petrokimyasal ürünleri kullanan pek çok sektörde çığır açacak çalışmalara imza attıklarını belirterek, projeleri TÜBİTAK, üniversiteler ve sanayi kuruluşlarıyla el ele sürdürdüklerini kaydetti. Üretecekleri XLPE’nin de Türkiye’de üretimi olmadığını ve tamamen ithalat bağımlı bir ürün olduğunu dile getiren Uygun, yaklaşık üç yıldır çalışma sonucunda deneme üretimine geçildiğini belirtti. Proje giderlerinin yüzde 60’ının TÜBİTAK tarafından karşılandığına dikkat çeken Uygun, “Orta ve yüksek gerilim güç kablolarının imalatında kullanılan XLPE, kablolara mekanik dayanıklılık kazandırarak ürünün elektriksel yalıtımını mükemmel hale getiriyor. Lider firmalarda yapılan testlerde de büyük başarı kaydedildi” dedi.

  ÜRETİM BAŞLIYOR

  Projenin Ar-Ge aşamasında Petkim bünyesindeki Alçak Yoğunluk Polietilen (AYPE) Fabrikası, Satış ve Pazarlama Müdürlükleri, Kalite Kontrol ve Teknik Servis Müdürlüğü, Plastik İşleme Fabrikası, İmalat ve Kontrol Müdürlüğü, Proje Müdürlüğü ile Türkiye’nin en önde gelen kablo üreticileri ile işbirliği içinde çalıştıklarını kaydeden Uygun, “Sanayi kuruluşlarımızla el ele vererek Türkiye için örnek bir çalışma sürdürdük. XLPE üretimine 2012’de başlamayı planlıyoruz. Hedefimiz kablo sektörü için büyük önem taşıyan bu üründe ithalatı keserek ülkemize döviz tasarrufu sağlamak” dedi.

  HANGİ PROJELER

  Petkim Ar-Ge Müdürlüğü, şirket ürün yelpazesinde yer alan Polietilen (PE), Polipropilen (PP), Polivinilklorür (PVC), Ftalik Anhidrit (PA), Saf Tereftalik Asit (PTA), Mono Etilen Glikol (MEG) ve Di etilen Glikoller (DEG) gibi ana ürünlere yeni ürünlerin eklenmesi, mevcut ürünlerin özelliklerinin en üst kaliteye yükseltilmesi ve yeni kullanım alanlarının yaratılması konusunda müşteri odaklı projeler yürütüyor. Kablo sektöründe kullanılan Çapraz Bağlanabilir Polietilen (XLPE) ve halojen içermeyen alev geciktiricili polietilen, reçine üretimi ve savunma sanayinde kullanılan disiklopentadien, kimya ve sağlık sektöründe kullanılan trietilen glikol, ambalaj sektöründe kullanılan çift yönlü gerdirilmiş polipropilen, şeffaf polipropilen, nanokil katkılı polietilen ve cam elyaf sektörüne yönelik aşılı poliolefinik malzemeler başı çekiyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı