Ege Haberleri

  Diş hekiminden imza kampanyası

  Hürriyet Haber
  17.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk Diş Hekimleri Birliği’nin Ege’deki şubeleri hükümetin diş hastalıklarını sağlık sorunu olarak görmediğini ve ayrıcalık yaptığını ileri sürerek imza kampanyası başlattı. Manisa’da kampanya başlatan diş hekimleri, "Ağız sağlığı sözde kalmasın" yazılı döviz taşıdı.

  TÜRK Diş Hekimleri Birliği’nin Ege’deki şubeleri hükümetin diş hastalıklarını sağlık sorunu olarak görmediğini ve ayrıcalık yaptığını ileri sürerek imza kampanyası başlattı.

  Denizli’deki kampanya Basın Merkezi’nde basın toplantısıyla başlatıldı. Hükümetin diş ve diş eti hastalıklarını sağlık sorunu olarak görmediğini söyleyen Oda Başkanı İrfan Karababa, "Hükümetin sağlık hizmetini yüzde 80 oranında özel hastanelere kaydırması diş hekimlerini yok saymak anlamına geliyor. Vatandaş özel hastanelerden sağlık hizmeti alabilirken, diş hekimlerinin muayenelerinden sosyal güvencesi kapsamında yararlanamıyor. Oysa ki halkın ağız ve diş sağlığı problemi kamuda şu anda sunulan hizmet şekliyle çözülemeyecek kadar büyüktür. Ayrıca kamuda çalışan meslektaşlarımız da her gün ağırlaşan koşullarla karşı karşıya bırakılmaktadır" dedi.

  Kamu çok yetersiz

  Manisa’daki kampanyayı Oda Başkanı Zihni Hoşkar’la üyeler Manolya Meydanı’nda başlattı.

  Resmi sağlık kurumlarında çalışan diş hekimleriyle, vatandaşların ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin karşılanmasının mümkün olmadığını kaydeden Hoşkar, Sağlık Bakanlığı’nın çalıştırdığı meslektaş sayısının sadece 5 bin 500 civarında olduğunu bildirdi. Hoşkar, "Bu yetersizlikten dolayı, kamuda hastalara aylar sonraya randevu verilmektedir. Özel muayenehanelerinde bekleyen 16 bin diş hekiminden hizmet alınmadan kamuda çalışan sadece 5 bin 500 diş hekimiyle halkımızın ağız ve diş sorunları çözülemez. Kamuda çalışan az sayıdaki diş hekimi arkadaşımız ise hasta yoğunluğundan dolayı hem mesleki hem de kendi sağlıkları açısından zor günler yaşamaktadırlar" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı