Ege Haberleri

  Dikkat bileziği

  Mehmet KURT / İZMİR, (DHA)
  30.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Doktor Cevdet Tuğrul Sağlık Polikliniği Meme Hastalıkları Birimi ile meme kanseri ameliyatı olmuş hastaların ameliyatlı kolundan müdahale yapılmasını önlemek için ‘Silikon Bilezik’ geliştirdi.


   “Meme ameliyatlıyım, bu kolumda lenf ödem oluşabilir” ibaresi bulunan silikon bilezikler, olası bir kaza anında bu bileziğe dikkat edilerek ilkyardım işlemi yapılmasını amaçlıyor. İlk etapta 6 bin adet üretilen bilezikler projeye destek veren kurumlar tarafından ücretsiz dağıtılmaya başlandı.
  SAĞKAL Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Cüneyt Tuğrul, İzmir’de 10 binin üzerinde kişinin meme kanseri olduğunu belirterek, “Meme kanseri ameliyatı sırasında uygulanan koltuk altı cerrahisi nedeniyle ameliyat tarafındaki kolda gelişen şişlik (lenf ödem) meme kanseri tedavisi gören hastalar için en önemli sağlık sorunudur. Hasta kolunu ömür boyu korumak zorundadır. Hastanın kendisine kolunu koruması konusunda gerekli uyarılarda bulunulmakta ve eğitim verilmektedir. Ancak hastanın koluna uygulanacak tıbbi müdahaleler geri dönüşü olmayacak kol şişliği ve iltihap yaratabilmektedir” şeklinde konuştu.
  Türkiye’de her 8 kadından birinin meme kanseri riski taşıdığını ifade eden, Tuğrul sözlerine şöyle devam etti:
  “Hastalar bu bilezikleri Dokuz Eylül Rotary Kulübünden ve SAĞKAL derneğinden temin edebilirler. Mavi, somon, beyaz ve pembe renklerindeki silikon bilezikler projeye destek veren kurumlar tarafından hastalara ücretsiz veriliyor. Olası bir kaza anında hastaların kolundaki bu bileziğe dikkat edilerek ilk yardım işlemi yapılacak.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı