Ege Haberleri

  Devrim sarhoşluğu birayı unutturdu

  Burcu TANER, (DHA)
  16.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yılın ilk çeyreğinde bira ihracatında görülen yüzde 15’lik azalmada, özellikle Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerindeki siyasi karışıklıkların etkili olduğu öne sürüldü.

  SON dönemdeki halk ayaklanmaları bira ihracatını etkiledi. Türkiye’nin ilk özel sektör birası olan Tuborg’dan yapılan açıklamada Tunus, Mısır gibi ülkelerde başlayan ve dünya gündemini meşgul eden olayların bira satışlarını da düşürdüğü ortaya çıktı.
  Türk Tuborg Bira ve Malt Sanayi A.Ş’den yapılan açıklamada 2011 yılının ilk üç ayında yurtdışı net satışların yüzde 15 azalarak 11.3 milyon TL’den 9.6 milyon TL’ye düştüğü bilgisi verilerek, “Özellikle Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri ile Arap yarımadasındaki siyasi karışıklıklar bu düşüşte belirleyici olmuştur. Buna rağmen Türk Tuborg, 2011 ilk çeyrekte Türkiye toplam alkollü bira ihracatının yüzde 52’sini gerçekleştirmeyi başarmıştır” denildi.

  ÖTV ÇOK YÜKSEK

  Yurtiçi satışlarla ilgili olarak da bilgi veren şirket yetkilileri, ilk üç ayda satışların yüzde 4 artarak 28.4 milyon TL’den 29.5 milyon TL’ye yükseldiğini kaydetti. Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) zammına da değinen yetkililer, “Avrupa’daki benzerlerine göre oldukça yüksek oranlarda seyreden ÖTV’deki son artışla yüzde 5 alkol seviyesinde 1 hektolitre biranın ÖTV’si 220 TL’ye yükseldi” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı