Ege Haberleri

  Deve yapıyoruz, pire kadar anlatamıyoruz

  Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)
  23.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumartesi gününü İzmir’de geçirdi. Kılıçdaroğlu, önce Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı, 13 milyon TL’ye mal olacak Ulukent Köprülü Kavşağı’nın temelini attı, sonra Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin Yüksek istişare Konseyi’ne katıldı iş dünyasına seslendi, ardından da Balçova Belediyesi’nce yaptırılan kız öğrenci yurdunun Türk Eğitim Vakfı’na devir törenine katıldı.

  Kemal Kılıçdaroğlu konuşmalarında İzmir’i ve İzmir’deki belediyeleri övdü, hükümeti eleştirip Başbakan’a çağrı yaptı.

  Türkiye’nin gözbebeği

  Ulukent Köprülü Kavşağı’nın temel atma törenindeki konuşmasına Türkiye’nin İzmir’le gurur duyduğunu, İzmir’in Türkiye’nin gözbebeği olduğunu söyleyerek başlayan CHP Lideri, “Ancak onlar pire yapıyor deve diye millete satıyor. Biz deve yapıyoruz pire kadar anlatamıyoruz. Anlatmamaız şart. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yatırımları ne Ankara ne de İstanbul yaptı. Yüzlerine gözlerine bulaştırdılar. Örneğin, Ankara Metrosu’nun temeli atıldığında doğan çocuklar şimdi askere gidiyor. Ancak ortada metro yok. Yapılan da düzgün çalışmıyor. Baktılar belediye yapamıyor, Ulaştırma Bakanlığı devraldı. Ancak henüz başlayamadı. İzmir’de ise Büyükşehir Belediyesi kendi başladı, kendi yaptı. Dört istasyonu daha devreye alacak. Ankara’da yıllar önce yapılan hayvanat bahçesi var. Büyütmek için proje geliştirdiler, 15-20 yıldır yapamadılar. İzmir Doğal Yaşam Parkı Türkiye ve tüm dünyaya örnek” dedi.

  Kemal Kılıçdaroğlu, belediyelerin önüne pek çok engel çıkarıldığını da kaydetti, temeli atılacak kavşağın yapılacağı arazinin tahsisi için bile iki yıl uğraş verilmesini şikayet etti. Kılıçdaroğlu, “Kentsel dönüşüm yapılacak. Projelerle ilgili kararlar Bakanlar Kurulu’nda bekliyor. Başbakan’a çağrı yapıyorum. İzmir’i, İzmirli’yi seviyorsanız projeyi hemen onaylayın. İsteğimiz şu, belediye başkanlarının elini kolunu bağlamayın. Bırakın, hizmet yapsınlar” diye konuştu.

  Gölge etmeyin yeter

  İzmir’de AK Parti’nin engellemelerine karşın güzel işler yapıldığını belirten CHP Genel Başkanı, şöyle devam etti: “Uzun yıllar İzmir’e yatırım yapmamak üzere çaba harcadılar. İzmir’i, İzmirlileri cezalandırmak istediler. Şimdi, oy almak için ‘Yatırım yapacığız’ diyorlar. Bu teklif İzmirli’ye rüşvettir. O yatırımı babanın parasıyla, cebinden mi yapıyorsun? İzmirlilerin ödediği vergiden yapıyorsun. Yapmak zorundasın. İzmirliler’den vergi topla, İzmirli’ye yatırım yapacığım diye ortaya çık. Yapmak zorundasın zaten. Senden bir şey istemiyoruz. Sadece gölge etme. Başkanlara gölge etme, onlar yatırım yapacak. Yeter ki gölge etme.”
  Kemal Kılıçdaroğlu, “İzmir azizdir, aziz kalacak” sloganı atılması üzerine de, “İzmir’in aziz olması güzel, aziz kalması da güzel. Aziz’in çalışması da güzel bir şey” dedi.

  Biz reklam yapmıyoruz

  Aziz Kocaoğlu, bugüne kadar temel atma ve açılış yapmadıkları ancak 17 Eylül’den itibaren her cumartesi bir temel veya açılış yaptıklarını söyledi. Tanıtıma artık önem verdiklerini belirten Kocaoğlu, “İzmir’in kalkınması için çalışıyoruz. Gelecek 2.5 yıl içinde İzmir’in altyapı problemlerinin hemen hemen tamamını bitirmiş olacağız. Kent dönüşümünu geliştirmiş, ekonomisini kalkındırmış, yaşam standardını, gelir düzeyini yükseltmiş, gençlere mümkün olduğu kadar iş olanağı sağlamış kent olarak Türkiye platformuna İzmir’i çıkatacağız. Biz reklam yapmıyoruz. Siz İzmirliler bizi müdafa edeceksiniz” dedi.

  Ziyaret tatsız başladı

  Adnan Menderes Havalimanı’nda partililer tarafından karşılanan Kılıçdaroğlu, Ulukent Köprülü Kavşağı temel atma törenine katılmak üzere alandan ayrıldıktan birkaç saniye sonra, konvoya dahil olmak isteyen Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya’nın makam aracı aninden hızlandı, CHP’lilerin arasına daldı, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun aracına çarparak durabildi. CHP eski Milletvekili Sedat Uzunbay’ın da aralarında bulunduğu dört kişi hafif ezikliklerle kazayı atlatırken, Narlıdere’de Saklıkent Restoran’ın sahibi Yılmaz Eroğlu acılar içinde yerde kaldı. Eroğlu’nun kasık ve bel bölgesinden yaralandığı görüldü. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılan eroğlu’nun sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı