Ege Haberleri

  Dev pazara piliç eti

  Hürriyet Haber
  26.08.2014 - 01:09 | Son Güncelleme:

  Rusya’nın Avrupa Birliği ve ABD ile ekonomik ilişkilerini askıya alması, Türk üreticilerine yaradı, ilk ihracatı Keskinoğlu yaptı.

  DÜNYANIN en büyük piliç eti ithalatçılarından olan Rusya, Amerika ve Avrupa’ya gıda ürünlerinde ambargo uygulayınca Türkiye’de düğmeye basıldı. Rusya’ya ihracatını başlatan ilk firma Keskinoğlu oldu, 600 ton piliç eti gönderdi.

  Türk üreticilerin dört yıl önce gerçekleşmesini beklediği, ancak son anda Rusya’nın Amerika ile ilişkilerini düzeltmesiyle gerçekleşemeyen piliç eti ihracatı artık başladı. Rusya’nın pazar hacmi ve lojistik avantajıyla Türkiye için çok büyük bir potansiyel taşıdığını belirten Keskinoğlu Şirketler Grubu Üyesi ve Pazarlama Grup Başkanı Keskin Keskinoğlu, şunları söyledi; “140 milyonu aşan nüfusu ve kişi başı 24.5 kg’ı bulan tüketimine karşılık, Rusya’nın piliç eti üretimi sadece 3 milyon ton. Ülkenin piliç eti ihracatı, ağırlıklı olarak Amerika, Avrupa ve Brezilya’dan karşılanıyordu. Ancak Rusya Temmuz ayı itibariyle Amerika ve Avrupa’ya piliç eti alımında ambargo uygulayınca Brezilya’dan yapılan ithalat ülkenin talebini karşılayamaz duruma geldi. Bu durum Türkiye’nin de lehine oldu. Sektörümüzün yıllardır beklediği Avrupa Birliği pazarı kadar büyük bir fırsat olan ve yanı başımızda bulunan bu büyük potansiyele karşı kayıtsız kalmamız mümkün değil.”

  KOTA VE VERGİ

  Rusya’da piliç eti ürünlerinde vergilendirmenin, devletin ihracat yapan ülkeye verdiği kotaya göre ve ürünlerin cinsine göre değişiklik gösterdiğini belirten Keskin Keskinoğlu, şu anda Türkiye’den Rusya’ya tavuk kıyması, sakatat, göğüs eti ve parça ürünler gönderildiğini söyledi. Keskinoğlu, bu ürünlerin kota dahilinde olduğundan dolayı vergiye tabi olmadığını, bütün piliç, kalçalı but gibi ürünlerde ise ortalama yüzde 80’lere varan vergi oranı olduğunun altını çizdi. Tarım Bakanlığı’nın da ülkemizden Rusya’ya vergisiz piliç eti ihracatı yapılabilmesi için girişimlerde bulunduğunu belirten Keskinoğlu, “Bu girişimler olumlu sonuçlandığında ihracat yüzde yüz artar” dedi.

  Temkinli olalım

  “Ancak bize bağlı olmayan dinamiklerle değişen ve kaygan bir zeminde bulunan Rusya pazarı ile çalışırken temkinli olmakta yarar var” diyen Keskinoğlu, düzenli ihracat yapılan ülkelerin taleplerini gözeterek Rusya’nın ihtiyacının karşılanıp, işbirliğinin kuvvetlendirilmesi gerektiğini söyledi. Keskinoğlu, “Gelişmeler bu şekilde devam ederse biz Keskinoğlu olarak, yıl sonuna kadar Rusya’ya 4 bin ton piliç eti ihracatı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı