Ege Haberleri

  DEÜ’de Balkanlar’ın güvenliği tartışıldı

  Mutlu MARUFLU Hürriyet / İZMİR
  26.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) İşletme Fakültesi, NATO tarafından dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Güvenlik Konferansı’na ev sahipliği yaptı. ’Balkan Güvenliğine Yönelik Tehditler ve Uluslararası Örgütlerin Katkısı’ başlığıyla düzenlenen konferansta, Balkanlar’da güvenlik, istikrar ve barışın korunmasında uluslararası örgütlerin rolü tartışıldı.

  Bir parçasıyız

  Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Yerleşkesi İşletme Fakültesi Konferans Salonu’nda iki gün süren konferansın açılış konuşmalarını yapan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Emin Alıcı ve İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ceyhan Aldemir, Türkiye’nin de parçası olduğu Balkanlar’da kalıcı bir barışın yerleştirilmesinde uluslararası işbirliğinin önemini vurguladılar. ABD, İngiltere, Hollanda, Belçika, Bulgaristan, Makedonya ve Türkiye’den akademisyenlerin sunum yaptığı konferansın açılış bildirisi ise İngiltere Bristol Üniversitesi’nden Prof. Geoffrey Pridham tarafından yapıldı. Konferansta "NATO’nun Evrimi ve Balkanlara Doğru Genişlemesi", "Uluslararası Örgütlerin Balkanlar’da Çatışma Sonrası Barış İnşasına Katkıları", "Balkanlarda Kendi Geleceğini Belirleme Hakkının Sorunları", "Balkanlarda Yeni Bir Güvenlik Gündemi: İnsan Güvenliği", "Hukuksal Perspektiften Balkan Güvenliği" başlıklı paneller gerçekleştirildi.

  Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi’nin bu yıl ilk kez düzenlediği "Global Issues" (Küresel Konular) konulu uluslararası hafta kapsamında Avrupa’nın seçkin üniversitelerinden gelen 7 akademisyen de öğrencilere dersler verdi.

  DEÜ İşletme Fakültesi, Nato tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Güvenlik Konferansına ev sahipliği yaptı. Konferansa ABD, İngiltere, Hollanda, Belçika, Bulgaristan, Makedonya ve Türkiye’den akademisyenler katıldı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı