Ege Haberleri

  Destek verene destek konseri

  Mete Tamer OMUR / HÜRRİYET
  13.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ege Çağdaş Eğitim Vakfı’nın burs verdiği piyanist Mehmet Girgin, vefa borcunu ödüyor. Girgin, bu kez 18 Şubat’ta İzmir Türk Amerikan Derneği’nde vakıf yararına konser verecek, soprano İpek Ceren Özcan’a eşlik edecek.

  EGE Çağdaş Eğitim Vakfı’nın (EÇEV) burs verdiği piyanist Mehmet Girgin (25), vefa borcunu ödüyor. Beyaz Saray da bile piyano çalan Girgin, başarısına destek olan EÇEV yararına 18 Şubat’ta, saatk 20.00’de İzmir Türk Amerikan Derneği’nde soprano İpek Ceren Özcan’a eşlik edecek.
  Paris’te, ‘Orkestra Şefliği’ eğitimi gören Girgin, lise yıllarında EÇEV’den burs almaya başladığını belirterek, “2009’da da Paris Devlet Konservatuarı’nda eğitim hakkı kazandım. Bulunduğum yerde EÇEV’in büyük katkısı var. Bu nedenle vefa borcumu bu tip konserlerle ödüyorum. Bu konserlerin devamı gelecektir” dedi.

  Paris’teki İzmirli

  İzmir Işılay Saygın Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ndeyken EÇEV’le tanışan ve Dokuz Eylül Üniversitesi Müzik Öğretmenliği’ni bitiren Girgin, beş yıl Yamanlar Eğitim Merkezi’nde müzik eğitmenliği yaptı. ‘Kayalık Çiçekleri Çocuk Korosu’ ve ‘EÇEV Tiyatro Oyuncuları Topluluğu’nu kuran Girgin, ‘Kaderin Cilvesi’ ve Nazım Hikmet’in ‘Kuvva-i Milliye Destanı’nın müzik direktörlüğünü üstlendi. C. Saint Seans‘ın ‘Hayvanlar Karnavalı’nı sahneye uyarlayan genç piyanistin bu eseri bir yıl İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın ‘Eğitim Konserleri’ programında yer aldı. ‘Kayalık Çiçekleri Çocuk Korosu’ ve Tuluyhan Uğurlu ile aynı sahneyi paylaşan Girgin, EÇEV Film Atölyesi’nin ‘Kukla’ ve ‘Kimlik’ adlı kısa filmlerin müziklerini besteledi. 10 yaşından beri piyano çalan Girgin, 2009’da Paris Devlet Konservatuarı’nda eğitim hakkı kazandı. Girgin, Ecole Normale de Musique de Paris “Superieur” sınıfında orkestra şefliği eğitimini bu yıl tamamlayacak.

  Balıkçının oğlu EÇEV'i unutmadı

  EÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Okan Sezer, piyanist Mehmet Girgin’in Mordoğanlı bir balıkçının çocuğu olduğunu belirterek, “Lisedeyken kendisine burs verdik. Mehmet de, EÇEV’in kendisine sağladığı destekleri asla unutmadı. Her zaman sosyal çalışmalarımızda yer aldı. Öğrencilerimize eğitim verdi. Şimdi de o desteklerin bir karşılığı olarak bu tip konserler vermeye başladı. İlerleyen dönemde de bu konsere yenileri de eklenecektir” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı