Ege Haberleri

  Dersimiz organ nakli

  Hürriyet Haber
  06.07.2009 - 22:24 | Son Güncelleme:

  Ege Üniversitesi Organ Nakli Merkezi’nde sadece nakille insanlar hayata kavuşturulmuyor, bu hizmeti kendi bölgelerinde ve kendi ülkelerinde sürdürecek elemanlar da yetiştiriliyor.

  BUGÜNE kadar sadece Türk uzmanlar değil dünyanın birçok ülkesinden organ naklini öğrenmek isteyen uzmanlara da kapılarını açan Ege Üniversitesi’nde şu anda Azerbaycan’dan gelen uzman ve asistanlar eğitim görüyor. Eylül ayında ise yunanistan’dan 2 asistan gelecek. Karaciğer Nakli Birimi Sorumlusu Prof. Dr. Ahmet Çoker, nakle gereksinim duyan herkesin yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için çaba gösterdiklerini belirterek, “Ege Üniversitesi’nde bizden önce de bu misyon sürdürülüyordu, şimdi de sürdürülüyor. Bizden sonra da aynı anlayışla devam edecek. Burada sadece organ nakli yapılmıyor, ülkemizin dörtbir bucağına, hatta dünyada değişik ülkelerden gelen uzmanlara organ nakli öğretiliyor” dedi. Sadece karaciğerde bugüne kadar 336’sı kadavradan olmak üzere 164’ü çocuk ve bebek 844 nakile ulaşılan merkezde, yeni ekibin göreve başlamasıyla ard arda 6 nakil yapıldı. Ayrıca son 10 yılda 125 kalp nakli ve 15 yapay kalp operasyonu sonuçlandırıldı. Türkiye’de ilk kez çift taraflı akciğer nakli Ege’de gerçekleştirildi. Türkiye’de tek taraflı akciğer naklinin daha önce farklı kliniklerde denendiğini ancak başarılı sonuç alınamadığını kaydeden Prof. Dr. Mustafa Özbaran, hedeflerinin ‘canlıdan canlıya akciğer naklini gerçekleştirmek’ olduğunu belirtti.

  200 KİŞİLİK ORDU

  Ege Üniversitesi’nde organ nakillerinde, nakli gerçekleştiren ekibin yanı sıra, operasyona hazırlık ve nakil sonrasında görev yapan dev bir sağlık ordusunun bulunduğunu belirten Doç. Dr. Murat Sözbilen de “Organ nakline çeşitli birimlerden 20 kişilik konsey karar veriyor. Organ Nakil Merkezimizde ise 200’ü aşkın personelden oluşan sağlık ekibi görev yapıyor” dedi. Doç. Dr. Sezgin Ulukaya ise, organ nakillerinde operasyonun her aşamasının önemini vurguladı.

  BAĞIŞLAR BAŞARI

  Organ nakillerinde başarının başlangıç noktasını organ bağışlarının teşkil ettiğini belirten EÜ Organ Nakil Merkezi Koordinatörü Dr. Ata Bozoklar, kadavradan bir bağışla 6-7 kişinin hayata geri döndüğünü belirterek, “Bağışlar başarının başlangıcıdır. Özellikle kadavradan organ bağışı görmeyen; böbrek veya kalp bekleyen birçok insanın yaşama tekrar geri dönmesini sağlamaktadır. Bağışlar arttıkça merkezimizin başarıları da artacaktır’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı