Ege Haberleri

  Dernek tanıtımında politikacı atışması

  Eray ARPAŞİN/ İZMİR (DHA)
  08.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Yargı ve Güvenlik Muhabirleri Derneği’nin tanışma kokteyline, partilerinin adayı olan AK Parti’li Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, CHP Genel Başkan Yardımcısı Alaattin Yüksel ile MHP TBMM Grup Başkanvekili Oktay Vural katıldı, birbirlerine yüklendi.

  İZMİR Yargı ve Güvenlik Muhabirleri Derneği, Tarihi Havagazı Fabrikası’nda tanıtım kokteyli düzenledi. Kokteyle partilerinin İzmir adayı olan AK Parti’li Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, CHP Genel Başkan Yardımcısı Alaattin Yüksel ile MHP TBMM Grup Başkanvekili Oktay Vural da katıldı.
  Başkan Ali Eyce’nin açış konuşmasından sonra söz alan Vural, yargı ve güvenliğin yıpratıldığını öne sürdü, şunları söyledi:

  Yargı kuşatma altında

  “Bu milletin haber alması en büyük özgürlüğüdür ama son yıllarda çok yıpratıcı çalışmalar yapılmıştır. Yargı hücum kuşatması altına alındı. Geldiğimiz bu noktada yargı ve adalet, güçlünün elinde, istediği gibi kullanılıyor. Basın özgürlüğünün kısıtlandığı ve yok sayıldığı 2011 yılında gazeteciler açısından oluşan sorumluluğu hissetmek lazım. Yargının giderek kuşatma altına alınmasına seyirci kalmamamız gerekir. Adaletin hakkı adalete teslim edilmeli. Adaleti silah, silahı da demokrasi aracı olarak görmek istemiyoruz.”

  İş çığırından çıktı

  Yüksel ise basın mensuplarının kanıtlanmamış suçlar yüzünden suçsuz yere cezaevinde yattığı ifade ederek, şöyle konuştu:
  “Dünyada 145 gazeteci tutuklu ve 68’i Türkiye’de. Bu durum içler acısı. Basılmamış kitabı bomba gibi değerlendirip gazetecilerin hapse atılması yüz karasıdır. Demokratik ülkelerde böyle şeyler yaşanmaz. Demokratik ülkelerde adil yargılanma söz konusudur. Demokratik ülkelerde suçu ispat olana kadar herkes masumdur. Ama Türkiye’de iş çığırından çıktı. Sorgusuz sualsiz herkes içeri tıkılıyor, bu nasıl bir adalettir? Delillerden şüpheliye ulaşılmıyor, şüphelilerden delillere ulaşılmaya çalışılıyor.”

  Nezaketsizlik örneği

  Günay ise tanışma kokteylinde siyaset konuşulmasını eleştirdi, şöyle dedi:
  “Burada siyasi görüşlerin konuşulmasını ev sahiplerine yapılan bir nezaketsizlik örneği olarak sayarım. Siyasi şov yapmadan, sadece basının demokrasi için değerinin büyük olduğunu vurgulamak isterim. Ama kim ne derse desin artık faili meçhulleri olmayan bir ülkeye eriştik. 12 Eylül anayasasının tortularından parlamento ve milletin desteğiyle kurtulduk. Bu tarz örgütlenmelerin de her zaman yanındayız.”
  Günay daha sonra emektar gazeetecilere plaketlerini verdi. Vural, plakeetleri Günay verdiği için toplu fotoğraf katılmak istemedi, ancan ısrarlar sonucu yerini aldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı