Ege Haberleri

  'Deri'n Fikirler' başvuruları başladı

  İZMİR, (DHA)
  03.12.2014 - 01:19 | Son Güncelleme:

  EGE Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Deri Tasarım ve Üretim Yarışması'na katılmak isteyenler 26 Aralık 2014 tarihinde kadar www.derinfikirler.net adresinden online başvuru yapabilecek

  Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği, Türk deri sektörüne genç ve yenilikçi tasarımcılar kazandırmak amacıyla bu yıl beşincisi yapılacak olan "Deri Tasarım ve Üretim Yarışması"na başvuru kayıtlarını almaya başladı. Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Deri Tanıtım Grubu'nun da desteğiyle düzenlenen yarışmada, Tekstil / Moda Tasarım ile Deri Mühendisliği Bölümlerinde lisans-lisansüstü öğrenci veya ilgili bölümlerden mezun yarışmacıların tasarım ve üretime yönelik atölye çalışmalarıyla katılması bekleniyor. Online başvuru için son başvuru tarihi 26 Aralık 2014.

  Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Jak Galiko, "5. Deri'n Fikirler yarışması teması 'lüks' olarak belirlendi. Lüks, günümüzde anlamını ve gücünü kaybetti. Seri üretime ve aynılaşmaya karşı, lüksü lüks yapan kavramları 5. Deri'n Fikirler Yarışması'nın odağına koyduk. Buna göre tasarlanacak ürünlerde, yarışmacıların lüks kavramının altını dolduran evrensel kuralları dikkate alması gerekiyor. Yarışmacılarımızdan istediğimiz, detaylı el işçiliğini kaliteli hammaddeyle buluşturmaları, dünden bugüne gelen tarihsel ve kültürel birikimi geleceğin fikirleri ile harmanlanması ve en önemlisi düşüncelerin özgür bırakılmasıdır" dedi.

  Derin Fikirler başvuruları başladı

  Deri Tasarım ve Üretim Yarışması sayesinde dünya deri sektöründe Türk derisinin konumunu sağlamlaştırmak, deri endüstrisinin tasarım ve üretim kalitesini desteklemek, özgün fikirler geliştirmek gibi uzun vadede genç yeteneklerin deri sektörüyle işbirliğini ve buluşmasını sağlamayı amaçladıklarını söyleyen Galiko, "Bu yarışma, konsept olarak tasarımcı, mühendis ve sanayicinin beraberliğinin gerçekleştiği dünyadaki tek yarışmadır. Deri'n Fikirler, amacı itibariyle hem katılımcılarına hem de ülke geleceğine değerler katmak düşüncesiyle hayata geçirilmiş bir yarışmadır. Türkiye'deki deri endüstrisinin tasarım ve üretim alanlarında marka değerini arttırmak amacıyla, deri sektöründe uygulanabilir özgün fikirler geliştirmek ve genç yeteneklere imkanlar sunarak uzun vadede ülkemizdeki deri sektörüne katkıda bulunmalarını sağlamayı hedeflemiştir" diye konuştu.
  Finale kalan yarışmacıların takımlar halinde yarışacağı belirtilirken, birincilik ödülü 8 bin TL, ikincilik ödülü 5 bin TL, üçüncülük ödülü 3 bin TL olarak belirlendi. Ekonomi Bakanlığı'nın onaylaması halinde 5. Deri Tasarım ve Üretim

  Yarışması'nda dereceye giren tasarımcıların yurtdışında eğitim hakkı imkanı olacağı kaydedildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı