Ege Haberleri

  Dericilere son uyarı

  Hürriyet Haber
  25.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Deri Serbest Bölgesi’nin çevre kirliliğine yol açan uygulamalarından olumsuz etkilenen Villakent sakinleri, bölgenin kapatılması için savcılığa suç duyurusunda bulunacak.

  İZMİR Menemen Deri Bölgesi’nden gelen kötü kokulardan kaynaklanan sıkıntılarını Çevre Bakanlığı’na, İzmir Valiliği’ne ve Çevre İl Müdürlüğü’ne defalarca iletmelerine rağmen hiçbir sonuç alamadığını söyleyen Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, “İzmir Menemen Deri Serbest Bölgesi’ndeki arıtma tesisleri kullanılmıyor. Atıklar zamanında bertaraf edilmemekte, özellikle hafta sonları ve geceleri deri ve üretim artıklarının dışarıda yakılması sonucu çevreye kötü kokular yayılmaktadır” diye konuştu.
  Çevre düşmanları
  Aslan, “Sadece Villakent değil, bu bölgede yer alan Maltepe ve Seyrek sakinleri de çevre kirliliğinin esiri olmuştur. Bu keyfi uygulamanın sona erdirilmesi için 2003 yılından buyana ilgili kamu kurumlarına yapılan başvurular sonuçsuz kaldı. İnsan sağlığını hiçe sayarak faaliyetlerini sürdüren çevre düşmanları hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağız” dedi. Çevre kirliliğinin büyük boyutlara ulaştığı günümüzde, insan sağlığını hiçe sayarak sadece çıkarları uğruna faaliyetlerini sürdürmeyi hedefleyen Menemen Deri Serbest Bölgesi yetkililerinin anayasaya aykırı davrandığını belirten Aslan, “ Anayasamız’ın 56. maddesi; tüm vatandaşların sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkı olduğunu vurgulamaktadır. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak, çevre kirlenmesini önlemenin devletin ve yurttaşların görevidir. İnsan yaşamının sağlıklı ve dengeli ve bozulmamış bir çevrede sürdürmesi gerektiği Çevre yasasının 1. maddesinde de açıkça belirtilmiştir. Anayasa açıkça çiğnenmektedir. Kanunlara uyulmamakta, keyfi uygulamalarla burada yaşayan halk çeşitli hastalıklara mahkum edilmektedir” diye konuştu. Ege-Koop Başkanı Hüseyin Aslan, İzmir Valiliği’ne resmi başvurularını yinelediklerini belirtti.

  DİBİMİZE KADAR GELDİLER

  İzmir Menemen Deri Serbest Bölgesi Başkanı Eyüp Sevimli ise, Villakent’in ruhsat işlemleri sürerken Sağlık ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nı bu konuda uyardıklarını söyledi. Sevimli, “Dericilerin oradan gitmelerini istemek kadar saçma bir talep olamaz. Dibimize kadar geleceksin, sonra kokudan şikayet edeceksin” dedi. Deri Sanayicileri Derneği Başkanı Şener Altıncezve de “95 fabrikaya, kilit vuramayız” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı