Ege Haberleri

  DERiCiLERE 3 MiLYON TL

  Osman Nuri BOYACI / DENİZLİ, (DHA)
  28.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Güney Ege Kalkınma Ajansı, Denizli’de dericiliğin gelişmesi, üreticilerin Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne taşınmaları için 3 milyon liralık mali destek programı açıkladı

  Denizli’de çoğunlukla Kirişhane’deki Tabakhane’de faaliyet gösteren dericilerin üretim kapasitelerinin geliştirilmesi, iş güvenliği ve kalite süreçlerinin iyileştirilmesi, çevreye duyarlı üretimin teşvik edilmesi amacıyla oluşturulan programla tabak ve deri işletmelerinin Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne taşınmasına destek verilecek. Programla, yıllardan bu yana tamamlanamayan Deri Organize Sanayi Bölgesi’nin de faaliyete geçirilmesi amaçlanıyor.

  Yeni bir fırsat

  Kısa adı GEKA olan Güney Ege Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Aydıner, Denizli’nin kentsel ve sanayi anlamında önemli sorunlarından birine çözüm getirmeyi hedeflediklerini söyledi. Aydıner, “Bölgenin karakteristik sektörlerinden olan ve ülkemizin kösele üretiminin yüzde 70’ini gerçekleştiren dericilik sektörü için böylece yeni bir fırsat yaratılmış olacak” dedi.
  Geri teknoloji ve sağlıksız alanlarda üretim yapan dericilerin üretim kapasitelerinin ve kalitelerinin artmasıyla önümüzdeki dönemde sektörde ihracata giden yolda önemli adım atılabileceğini belirten Mehmet Aydıner, “Denizli, deri ve kösele sanayicileri için kaliteli üretimle ihracat alanında yeni kapılar açabilir. Mali destek programına 3 milyon lira kaynak ayırdık. Denizli’de dericilik anlamında kümelenme potansiyeli var. Mali destek programıyla, giderek gerilemekte olan dericilik sektörünü Denizli ekonomisine yeniden kazandırmak istiyoruz” diye konuştu.

  Son tarih 7 Eylül

  Aydıner, programın sadece dericilik alanında değil, alt sektörlerde de çok olumlu sonuçlar ortaya çıkaracağını kaydederek, “Başta Yeşilyuva’daki ayakkabıcılık sektörüyle deri ya da köseleyi hammadde olarak kullanan birçok sektör, dericilik programımız sayesinde hammadde maliyetleri noktasında ciddi bir avantaj yakalayabilir. Mali destek programından faydalanmak isteyenler 7 Eylül’e kadar başvurabilirler” dedi..

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı