Ege Haberleri

  Dereler temizleniyor

  Hürriyet Haber
  24.09.2013 - 12:15 | Son Güncelleme:

  Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZSU ekipleri, 5 ay içinde Meles, Arap ve Manda derelerinden tam 26 bin ton malzeme çıkardı.

  Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, her yıl olduğu gibi bu yıl da Meles, Manda ve Arap derelerinde başlattığı temizlik çalışmalarını sürdürüyor.

  Yaz temizliği kapsamında derelerin denize çıkış ağızlarında birikerek hem istenmeyen kokulara hem de dere içlerindeki suyun denize çıkışına engel olan malzemeler alınıyor.

  7 gün 24 saat etaplar halinde süren temizlik çalışmaları kapsamında öncelikle dere tabanında biriken organik ve inorganik malzemeler ekskavatörlerle temizleniyor.

  Mayıs ayında başlayan çalışmalar kapsamında derelerden 1625 kamyon malzeme çıkarıldı. Arap Deresi'nin Halkapınar kısmında ve Meles Deresi'nin büyük bir bölümünde dere temizliğinin tamamlandığını belirten İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, periyodik olarak dere temizliklerini kış ayına kadar sürdüreceklerini açıkladı.

  İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, derelerin körfeze açılan ağızlarında ulaşamadıkları bölümlerde temizlik çalışması yapmak için “gezer gemi” tabir edilen amfibik dere temizlik makinesinin de iki ay içinde hizmete gireceğini belirtti.

  Sığ derinliklerde hareket edebilen, güçlü emme ve iletme pompaları, kırma, parçalama, kesme gibi özellikleri olan bu makinenin ihalesini yaptıklarını belirten yetkililer, aracın gelmesi ile yağışlı mevsimlerde bile dere temizliği yapılacağını hatırlattı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı