Ege Haberleri

  Depremzedeye psikolog geliyor öğrenciler de ek puan istiyor

  Turaç TOP - Turan GÜLTEKİN - Mehmet YENEN / SİMAV, (DHA)
  22.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kütahya’nın depremle sarsılan ilçesi Simav’da yaralar sarılmaya çalışılırken vatandaşlarin bir bölümü çadır kente yerleşti, bir bölümü geceyi yine sokaklarda geçirdi.

  KÜTAHYA’nın depremle sarsılan ilçesi Simav’da artçı sarsıntılarla şok yaşayan vatandaşlar geceyi çadır kentte ve sokaklarda ateşlerin başında geçirdi. Hava sıcaklığının gece 7-8 derece olduğu bölgede, apartmanların çoğunun boş olduğu, vatandaşların evlerine girmedikleri gözlendi.
  Kızılay yeni çadırlar kurmayı sürdürdü. Çadırlarda kalanlara ek yataklar verildi, kahvaltı olarak mercimek ve tarhana çorbasıyla çay servisi yapıldı. Soğuk nedeniyle özellikle çocukların üşüdüğü dikkat çekerken, Simavlılar, zararlarının karşılanması için bölgenin afet bölgesi ilan edilmesini istedi. GSM şirketlerinin seyyar baz istasyonları kurduğu çadır kent, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi başta olmak üzere yetkililerin de akınına uğradı.

  Uzmanlar gönderiliyor

  Bu arada, artçı sarsıntıların devam ettiği bölgede psikolojileri bozulan vatandaşlar için Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, vatandaşların rehabilite edilmesi için bölgeye 20 psikolog göndermeye karar verdi.
  Deprem, LYS ve SBS sınavlarına hazırlanan yaklaşık 700 öğrenciyi de vurdu. Kitaplarını almak için evlerine giremeyen öğrenciler için veliler, valilikten çadır kentte ders çalışma ortamı kurulmasını istedi. Hazırlanan çadırlarda öğrenciler, derslerine güç şartlarda çalışırken, sınav stresinin yanında depremin olumsuz psikolojisinin de sıkıntısını yaşadı. Veliler ise, bölgedeki depremde mağdur olan öğrenciler için SBS ve LYS sınavlarında ek puan verilmesi için imza kampanyası başlattı.

  Sınavlara test çözerek hazırlanan Nilüfer Akçay (14) “Zor şartlarda ders çalışıyoruz. SBS sınavı öncesi yeni bir deprem olacağı korkusunu yaşıyoruz. Bizlere ek puan verilsin. Gerekirse sınavlarımızda kolaylık sağlansın” dedi. Ece Mutlu ise, “Psikolojimiz bozuldu. Çok zor şartlarda ders çalışıyoruz. Çadırda ders çalışmak kolay değil ek puan verilsin” diye konuştu.
  LYS’ye hazırlanan Nurçin Akka ise, “Her yer çamur. Simav’da benim gibi LYS’ye hazılanan 500 öğrenci var. Burası afet bölgesi ilan edilsin. Bizlere de ek puan verilsin” dedi. Öğrencileri çalıştıran Simav Anadolu Öğretmen Lisesi Müdür Yardımcısı Adem Bal ise, şunları söyledi:
  “Öğrencilerimizin psikolojisi bozuk. Bu şekilde bir karar aldık ve onlara çadırda ders çalıştırıyoruz. Sınavlara çok az kaldı. Bu şartlarda hazırlanmaları çok mümkün değil. Onlar başarılı olmak için ellerinden geleni yapıyo, ama ek puan verilmesi şart” dedi.

  Deprem Dede: Yalnızca hafif hasarlı evlere girilebilir

  ‘Deprem Dede’ olarak tanınan Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara da, çadır kente gelerek yetkililerden bilgi aldı, şöyle konuştu:
  “50 uzman hasar tespiti için buraya gönderilmiş. O uzmanların tespitlerini beklememiz lazım. Biraz sabretmek lazım. Uzmanlar incelemelerini yapıyor, binalara ağır, orta, hafif hasarlı şeklinde sınıflandırmalarda bulunuyorlar. Vatandaşlarımız incelemenin ardından hafif hasarlı evlere girsin. Diğerlerine kesinlikle girmesin. Ancak kimse uzman kişilerin verdiği raporların aksine, bilirkişi marifetiyle hasar raporunu değiştirmesin. Bu çok yanlış. İnsanlarımız sorumlu olsun. Ayrıca yetkililere sesleniyorum. Vatandaşlarımızın haykırışına kulak verilsin. Görevlendirdikleri insanlar görevlerini yeterince yapmıyor.”

  53 bina hemen yıkılacak

  Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan, hasar  elirleme çalışmalarının sürdüğünü belirterek, şunları söyledi:
  “3 bin 187 bina üzerinde çalışma yapıldı. 53 bina ağır hasarlı ve hemen yıkılması yönünde rapor verildi. 790 bina da orta hasarlı ve oturulamayacak durumda. Bu binaların esaslı tamir görmesi gerekli. 800 binanın ise hafif hasarlı olup tadilat görmesi yönünde rapor verildi. İlçemizde yaklaşık 12 bin bina var. Ekiplerin çalışmaları muhtarların önderliğinde sürüyor.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı