Ege Haberleri

  Depremde üzüldü yatırım yaptı

  Burcu TANER, (DHA)
  13.05.2011 - 01:00 | Son Güncelleme:

  Gölcük depreminden sonra korunaksız plastik malzemeden yapılan prefabrik konutlara üzülen Fatih Keçeci, ‘kardan kıştan koruyacak’ dayanıklı temelsiz yapılar üretmeye karar verdi, İZKA desteğiyle yatırım yaptı.

  İZMİR Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) 2008 yılında proje teklifine çıktığı KOBi Mali Destek Programı’ndan yararlanarak 560 bin liralık projesine 260 bin lira hibe desteği alan Keçeci Profil Plastik Sanayi A.Ş’nin sahibi ve İzmir Ticaret Odası (İTO) Meclis Üyesi Fatih Keçeci’nin ilginç yatırım öyküsünün ardında “insanlık” çıktı.
  İZKA’ya sunduğu projenin 17 Ağustos depremi sonrasında şekillendiğini anlatan Keçeci, “O sıralarda ufak bir makineyle lambire üretiyordum. Bu ürün plastikten yapılıp, tavanda sadece görüntü amacıyla kullanılırdı. Felaketin ardından Ege’den Gölcük’e lambire yetiştiremedik. Ondan evler yaptılar. İnanılacak gibi değildi. İnsanlar karın altında onunla nasıl korunacaklar diye üzüldüm. Dileğim tabii ki hiç ihtiyaç olmaması, ama gerektiğinde en azından insanları sıcak tutacak ürünler gerekiyor. O yüzden daha dayanıklı bu tür yapıları üretmeye karar verdim” dedi. Keçeci, başta yapı izni verilmeyen tatil beldeleri olmak üzere çeşitli potansiyel pazarları araştırdıklarını kaydetti.
   Mutfak sürprizi
  İZKA desteği ile aldığı büyük makine ile üretim yaptığı Menderes Kısıkköy’deki küçük dükkanından Ayrancılar’da 3 bin 500 metrekarelik büyük bir fabrikaya geçtiklerini kaydeden Keçeci, “Temelsiz afet evleri, bungalov yapılar ve bekçi kulübeleri üretimi için kolları sıvadık. Projenin içinde plastikten yaptığımız mutfak da vardı. Bir süre sonra bu ürün öne çıktı, Irak’ta bayiliklerimiz oldu. Daha birçok kalıp da yaptık. Ciromuzda yüzde 50 artış oldu. Çalışan sayımız da 17’den 40’a ulaştı” diye konuştu.

  IRAK’A İHRACAT

  Yeni projeleri ve taşınma maliyetleri ile 1 milyon TL’yi aşan yatırım yaptıklarını aktaran Keçeci, “Şu anda sadece Irak’a aylık 30 bin dolar civarında ihracatımız var. Ayda 100 kadar mutfak satıyoruz. İstanbul’da bu işi yapan birkaç firmadan farklı olarak biz desenli ve ahşap görünümlü ürünleri çok daha kolay pazarlıyoruz” dedi. Önümüzdeki aylarda Erbil ve Süleymaniye’de pazarın hareketleneceğini de anlatan Keçeci, “Oradaki bayilerimiz toplu konut işlerini bağlamaya çalışıyorlar. O da olursa çok daha büyük hacimli ihracat yapabiliriz. Bunun için de kapasitemizi biraz daha artırmak gerekebilir” bilgisini verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı